Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Aktualności

 

 

Katowice, 8 czerwca 2016 r.: Polska, wspólnie ze 193 innymi państwami, przyjęła na Światowym Zgromadzeniu Zdrowia WHO globalną strategię dotyczącą wirusowego zapalenia wątroby na lata 2016–2021. Celem tej inicjatywy jest eliminacja wirusowego zapalenia wątroby typu B i C do roku 2030.

To wspaniała wiadomość, że polski rząd przyłączył się do walki z WZW. Eliminacja wirusowego zapalenia wątroby jest możliwa i jest w naszym zasięgu! To bardzo ważne dla pacjentów i dobre dla budżetu, ponieważ w efekcie wdrożonych działań w niedalekiej przyszłości system opieki zdrowotnej nie będzie musiał już zajmować się dużą liczbą pacjentów cierpiących z powodu skutków nieleczonego zapalenia wątroby.

Realizacja nowej strategii spowoduje zmniejszenie rocznej liczby spowodowanych przez WZW zgonów o 65% oraz podniesie wyleczalność do 80%, co z kolei uratuje do 2030 roku aż 7,1 miliona ludzkich istnień na całym świecie. Chodzi o takie działania, jak:

  • szczepienie 90% noworodków przeciwko WZW typu B od razu po urodzeniu (dotyczy krajów, w których się tak nie dzieje. W Polsce noworodki są szczepione);

  • badanie 100% oddanej krwi;

  • zapewnienie bezpieczeństwa 90% wkłuć;

  • świadomość choroby u 90% chorych;

  • objęcie leczeniem 80% chorych.

Rocznie w powodu przewlekłych chorób wątroby w Polsce umiera 6 – 7 tys. osób. Występujący w naszym kraju nowotwór wątroby w ponad 70% spowodowany jest wirusowym zapaleniem wątroby B lub C. Przeciw HBV – wirusowi wywołującemu WZW B, można się zaszczepić. Jednak na HCV nie ma szczepionki. Zakażenie przebiega zazwyczaj bezobjawowo. 80% zakażeń wirusem HCV w naszym kraju ma związek z wykonywaniem zabiegów medycznych. W Polsce przewlekle zakażonych wirusem HCV jest około 230 tys. osób. 85% z nich nie wie o tym i nie domyśla się, że może być zakażonym. Szacuje się, że w perspektywie 20 lat od momentu zakażenia u 23 – 46 tys. z nich dojdzie do marskości wątroby. Po kolejnych 10 latach u 6 – 13 tys. chorych zostanie stwierdzona dekompensacja wątroby, a u 4 – 8 tys. rak wątrobowokomórkowy. Zakażenie HCV jest najczęstszą przyczyną przeszczepów wątroby w Polsce. Na świecie wirusowe zapalenie wątroby zabija rocznie ponad 1,4 miliona osób.

 facebook_page_plugin