Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

AktualnościPodczas posiedzenia Sejmowej Komisji Zdrowia w dniu 23 października 2012 r. została podjęta przez parlamentarzystów sprawa zapobiegania zakażeniom HCV oraz  skutecznego leczenia przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C. Do udziału w posiedzeniu zaproszona została Koalicja Hepatologiczna, którą reprezentowali: Barbara Pepke, Halina Nowakowska, Zbigniew Kostrzewski i Piotr Dłubak z Fundacji Gwiazda Nadziei oraz Magdalena Kożuchowska z Fundacji Transplantacja OK!

Ekspertów medycznych reprezentowała Polska Grupa Ekspertów HCV w składzie: prof. Waldemar Halota i prof. Robert Flisiak. Obecni byli również wiceminister zdrowia Sławomir Neumann, Krajowy Konsultant w dziedzinie Chorób Zakaźnych dr hab. Andrzej Horban, przedstawiciele GIS i NIZP-PZH oraz prawie 40-tu posłów.                                                
            Podczas posiedzenia omawiano „Raport – Rekomendacje 2013-2014. Diagnostyka i terapia przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C (wywołanego HCV) w Polsce", którego autorem jest Instytut Ochrony Zdrowia (pełna wersja raportu pod adresem http://www.ioz.org.pl/). Zdaniem ekspertów należy stworzyć narodowy program zapobiegania i zwalczania HCV, który skupiłby się na:
1. prewencji nowych zakażeń, czyli edukacji pacjentów i personelu medycznego,
2. zapobieganiu odległym następstwom WZW typu C (wczesna diagnostyka, badania przesiewowe),
3. eliminacji istniejących zakażeń (dostęp pacjentów do terapii trójlekowej).
              Podczas dyskusji posłanka Lidia Gądek podkreślała, że skuteczne leczenie może być wdrożone tylko w przypadku wczesnego rozpoznania, dlatego tak ważne są badania przesiewowe. "Wczesne wykrycie to profilaktyka dla osoby zakażonej, ale też profilaktyka rozprzestrzeniania" - zaznaczyła. Dodała, że obecnie lekarz podstawowej opieki zdrowotnej może zlecać badania w kierunku HCV, ale jego kosztami obciąża pacjenta. Prof. W. Halota podkreślał, że jeżeli nie wprowadzimy zmian w dostępie do badań anty-HCV to ostatni dziś zakażony HCV zostanie wykryty za 300 tysięcy lat, bo obecnie wykrywamy około 2000 zakażonych wirusem rocznie. Według szacunków rocznie dochodzi w Polsce do nowych zakażeń u 14 tysięcy osób. W trakcie posiedzenia Komisji wielokrotnie podkreślano brak jakichkolwiek rozwiązań systemowych związanych z prewencją i leczeniem następstw wirusa HCV.

      

 

Z kolei poseł Czesław Hoc ocenił, że zakażenia HCV to "bomba wirusowa z opóźnionym zapłonem". Jeżeli nie zareagujemy od razu, to później rachunek ekonomiczny będzie o wiele wyższy" - przekonywał. Zapowiedział przygotowanie dezyderatu do Ministerstwa Zdrowia ws. zwalczania zakażeń HCV. Dziś w Polsce mamy około 230 tysięcy osób z aktywną wiremią HCV, którzy nie są świadomi swojego zakażenia. Jeśli ich nie zdiagnozujemy i nie wyleczymy za kilka lat będziemy mieli ogromną ilość przypadków marskości i raka pierwotnego wątroby powiększoną o ogromne koszty społeczne i dramaty rodzinne. Prof. R. Flisiak podkreślał, że grzechem jest nierozpoznawanie ludzi zakażonych, gdy dziś mamy już skuteczne leczenie w postaci terapii trójlekowej. W Europie odnotowuje się 86 tys. zgonów rocznie z powodu HCV, to dwa razy więcej niż z powodu HIV.
Podczas posiedzenia wielokrotnie głos zabierali reprezentanci Koalicji Hepatologicznej: Barbara Pepke, Magdalena Kożuchowska i Piotr Dłubak. Zwracali oni uwagę na potrzebę powszechnego dostępu do diagnostyki, wprowadzenia badania anty-HCV do badań pracowniczych oraz zwiększenie środków na leczenie i udostępnienie pacjentom najnowszych terapii anty-HCV, gdyż nierozpoznane i nieleczone WZW typu C prowadzi do marskości, pierwotnego raka wątroby i przedwczesnej śmierci.
Posiedzenie Sejmowej Komisji Zdrowia było poprzedzone konferencją prasową, którą poprowadził Przewodniczący Bolesław Piecha (fot.2). Koalicjanci również zabrali głos i przedstawili najpilniejsze sprawy pacjentów w obecności mediów.
„Cicha epidemia HCV nie powinna nikogo uspokajać! Pieniądze zaoszczędzone na refundacji leków powinny zostać przekazane na rozwiązanie sprawy HCV" – taki powinien być morał tego spotkania.

Pełen przebieg obrad Sejmowej Komisji Zdrowia można obejrzeć w Internecie www.sejm.gov.pl


Publikacje, które pojawiły się w mediach:

RAPORT – wejdź -

 facebook_page_plugin