Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

O CHOROBIE

Progressive  –  postępująca, ponieważ z czasem pogarszająca się

Familial  – rodzinna, ponieważ należy do grupy cholestaz dziedziczonych w określony sposób

Intrahepatic - wewnątrzwątrobowa,

Cholestasis – cholestaza, czyli stan, w którym dochodzi do zatrzymania produkcji zółci lub do zaburzeń w jej odpływie, co powoduje gromadzenie się szkodliwych substancji w wątrobie

Image

PODSUMOWANIE

Postępująca rodzinna cholestaza wewnątrzwątrobowa (PFIC) - reprezentuje grupę rzadkich (dziedzicznych) zaburzeń genetycznych, które powodują postępującą (coraz cięższą) chorobę wątroby i mogą prowadzić do marskości wątroby. Często charakterystyczną cechą tego zaburzenia jest silny i wyniszczający świąd.

WĄTROBA

Wątroba jest wyjątkowym narządem i największym gruczołem w ciele człowieka. Jest nieodzowna do życia, ponieważ spełnia ważne funkcje, uczestniczy prawie we wszystkich procesach metabolicznych, przez które dokonuje przemian cukrów, tłuszczy, białek, hormonów, substancji odżywczych i toksyn.

ŻÓŁĆ

Jest substancją, która wydziela się w wątrobie, za jej wydzielanie są odpowiedzialne komórki wątroby – hepatocyty.
Bierze udział w trawieniu i wchłanianiu tłuszczów oraz niektórych witamin, wspomaga ich rozkład.
Wątroba produkuje około 1,5 litra żółci na dobę i dzięki niej organizm wydala szkodliwy cholesterol, toksyny, leki, kwasy żółciowe oraz inne związki niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Image
Image

KWASY ŻÓŁCIOWE

To substancje chemiczne wytwarzane przez wątrobę z cholesterolu. Odpowiedzialne są za wchłanianie lipidów i witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, takich jak: A, D, E, K.

OBJAWY CHOLESTATYCZNEJ CHOROBY WĄTROBY

 • świąd cholestatyczny – jest jednym z głównych objawów cholestazy u wielu pacjentów, często jest nieproporcjonalny do poziomu żółtaczki, która może być niskiego stopnia i może pojawiać się i zanikać. Może być trudny do zidentyfikowania u najmłodszych dzieci, ponieważ mają one trudności z drapaniem. Sygnałem, że świąd im dokucza jest ich rozdrażnienie i trudności ze spaniem. Często pierwszymi obszarami objętymi świądem są oczy i uszy, w tych miejscach pojawia się krwawienie i blizny.
  Świąd występuje często w cyklach – w danych obszarze pojawia się uczucie swędzenia, ulgę przynosi drapanie tego miejsca, jednak wówczas następuje nasilone swędzenie
  w innym obszarze, co prowadzi do powstania kilku ognisk równocześnie. Przerwanie tego cyklu jest bardzo trudne, a świąd przyczynia się do pogorszenia jakości życia, między innymi poprzez deficyt snu oraz zaburzenia emocjonalne. Drapanie przeszkadza
  w normalnych czynnościach, może utrudniać naukę i pracę. Ponieważ zaburza sen dzieci, może również niekorzystnie wpływać na całą rodzinę. Możliwości likwidacji świądu są mniejsze niż w przypadku bólu. Często nie widać reakcji na leki.

 • żółtaczka (zażółcenie skóry lub oczu);
 • opuchnięty brzuch;
 • ciemnożółty lub brązowy mocz;
 • jasne (białe lub szare) stolce;
 • słaby wzrost;
 • krwawienie bądź siniaki;
 • niedobory ważnych witamin (A, D, E, K), gdzie:

witamina A – niedobór może powodować kłopoty ze wzrokiem

witamina E – niedobór może powodować problemy z równowagą, siłą  i koordynacją;

- witamina D – niedobór może prowadzić do słabego tworzenia kości i zwiększonego ryzyka ich złamań

- witamina K – może prowadzić do problemów z krwawieniem, które mogą być niebezpieczne, szczególnie jeśli dotyczą mózgu.