Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Aktualności

Ruszyła akcja bezpłatnych badań, skierowana do mieszkańców powiatu mikołowskiego w ramachrealizacji programu profilaktyki wczesnego wykrywania zakażenia wirusem HCV pn. "HCV – skryta epidemia". Akcja finansowana jest z budżetu Powiatu Mikołowskiego a jej realizatorem jest Fundacja "Gwiazda Nadziei". Patronat honorowy nad akcją objął Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.


Mieszkańcy powiatu mikołowskiego od dnia 1 września w wybranych placówkach na terenie powiatu oraz w laboratoriach DIAGNOSTYKA w Katowicach i Tychach będą mogli wykonać nieodpłatnie badanie anty-HCV. Akcja potrwa do wykorzystania puli testów (przygotowano ponad 700 badań a organizatorzy nie wykluczają zwiększenia tej liczby).
Program skierowany jest do młodzieży i dorosłych. Warunkiem wykonania testu jest okazanie podczas rejestracji do badania dokumentu /ze zdjęciem/ potwierdzającego stałe zameldowanie na terenie powiatu. Osoby niepełnoletnie aby skorzystać z badania zobowiązane są do przyjścia z rodzicem lub opiekunem.


Fundacja "Gwiazda Nadziei" jest jednym z partnerów kampanii "Cichy Zabójca WZW C – działa w ukryciu Twoja niewiedza utrzymuje go przy życiu" zainicjowanej w 2010 roku przez Polską Grupę Ekspertów HCV, Fundację "Gwiazda Nadziei" i Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pomocy Chorym z HCV "Prometeusze" przy wsparciu firmy Roche Polska. Celem kampanii jest zwiększenie świadomości społecznej na temat wirusowego zapalenia wątroby typu C poprzez wskazanie na powszechność sytuacji, w których może dojść do zakażenia oraz mobilizacja Polaków do wykonywania testów na obecność wirusa HCV we krwi.


Więcej informacji na stronie www.wzwc.plWirusowe zapalenie wątroby typu C zwane jest cichym zabójcą, gdyż zakażenie najczęściej przebiega bezobjawowo. Do zakażenia może dojść w trakcie każdego naruszenia ciągłości tkanek, zarówno w czasie zabiegów medycznych, jak i nie medycznych, np. podczas wizyty u kosmetyczki, stomatologa czy w salonie fryzjerskim. Jedynym skutecznym sposobem walki z WZW C jest wczesne wykrycie choroby, poprzez wykonanie prostego badania krwi na obecność przeciwciał anty-HCV i rozpoczęcie leczenia w jak najwcześniejszym stadium.    
Szacuje się, że w Polsce wirusem HCV jest zarażonych około 700 tysięcy Polaków, przy czym do tej pory wirusa wykryto tylko u około 55 tysięcy osób. Pokazuje to jak wiele osób nie wie, że jest zakażonych.


W diagnostyce wirusa HCV bardzo ważne jest jego wczesne wykrycie, gdyż istotnie zwiększa to szansę skutecznego wyleczenia.


Wirus HCV przez dziesięciolecie nie daje żadnych objawów i stąd bardzo trudno zorientować się, że dana osoba jest nim zakażona. Najczęściej dochodzi do jego wykrycia wówczas, gdy poczynił już ogromne spustoszenia w organizmie i doszło do marskości lub raka wątroby.


Zaleca się, aby badania w kierunku wykrycia HCV przeprowadzić u osób, u których wykonywano zabiegi chirurgiczne lub drobne zabiegi jak pobranie krwi czy kolczykowanie, u osób którym wykonano przetoczenie krwi przed 1993 rokiem lub podawano preparaty krwiopochodne, u klientów gabinetów kosmetycznych i stomatologicznych.

 

 facebook_page_plugin