Historia Wojtka

Wojtek urodził się w 1991 roku. Od wczesnych lat dzieciństwa walczy o zdrowie i życie. Jego historia choroby zaczyna się w 2001 roku, kiedy zdiagnozowano CVID  (niedobór odporności humoralnej) oraz epilepsję. W 2002 roku rozpoznano u Wojtka myasthenie gravis z grasiczakiem (w maju 2002 r. usunięto guza). W kolejnych latach doszły nowe choroby: poliendokrynopatia (niedoczynność tarczycy i nadnerczy), celiakia, przełyk Barretta, zapalenie błony żołądka i przełyku, refluks żolądkowo-przełykowy. Pojawiły się problemy kardiologiczne: nadciśnienie tętnicze, hipokineza lewej komory serca; problemy nefrologiczne: okresowo krwinkomocz, krwiomocz oraz białkomocz; polineuropatia; parestezje; bóle neuropatyczne. Od 14 roku życia Wojtek jest pod stałą opieką Poradni Leczenia Bólu.

Na przełomie 2006/2007 roku rozpoznano u chłopca główną chorobę - "Zespół Good'a " (drugi przypadek w Polsce). O ile informacja o tej diagnozie przyniosła ulgę,  bo wreszcie okazało się co jest przyczyną większości problemów, o tyle następne informacje były szokiem. W lutym 2007 roku lekarze zaniepokojeni złymi wynikami badań wątroby  rozpoczęli głębsza diagnostykę, w wyniku której w kwietniu tego samego roku potwierdziło się, iż w trakcie dotychczasowego leczenia Wojtek został zakażony wirusem HCV. Odtąd rozpoczęła się tułaczka po hepatologach, poradniach i szpitalach. Okazało się, iż podstawowa choroba i ogólny stan zdrowia nie pozwalają aby Wojtek mógł być leczony terapiami przeciwwirusowymi opartymi na interferonie, oferowanymi przez  Narodowy Fundusz Zdrowia. Próba podania tych leków mogłaby zakończyć się tragicznie. 

Życie Wojtka jest ograniczone do choroby, bólu i pobytu w szpitalach (ponad 170 hospitalizacji).

Jedynym ratunkiem na wyeliminowanie wirusa HCV i powstrzymanie procesu uszkodzenia wątroby, który postąpił już do drugiego stopnia włóknienia (F2 wg Metavir) było leczenie innowacyjnymi terapiami bezinterferonowymi. 

W 2015 roku Wojtek został wyleczony z zakażenia wirusem HCV dzięki zastosowaniu bezinterferonowej terapii przekazanej nieodpłatnie przez jednego z producentów innowacyjnych leków dla najbardziej potrzebujących pacjentów. Niestety aktualnie istnieje podejrzenie, iż Wojtek może chorować na poważna chorobę genetyczną, która jest przyczyną bardzo silnych bóli, z którymi chłopak musi się zmagać każdego dnia. Niekiedy nie pomagają nawet najsilniejsze środki przeciwbólowe. O dalszych losach leczenia Wojtka i konieczności wspierania go w walce z chorobą będziemy informowali po uzyskaniu wyników pogłębionej diagnostyki.


MOŻESZ POMÓC


przekazując darowiznę na konto:

Fundacja "Gwiazda Nadziei"
ul. H. Dąbrowskiego 22; 40-032 Katowice


32 1940 1076 3045 2145 0003 0000
- z dopiskiem: dla Wojciecha Kamińskiego
lub
przekazując 1,5% podatku dochodowego dopisując: dla Wojciecha Kamińskiego

KRS Fundacji "Gwiazda Nadziei": 0000298237


Dla przelewów z zagranicy:
Kod IBAN: PL 32 1940 1076 3045 2145 0003 0000
Kod SWIFT: AGRIPLPR

Adres głównej siedziby banku:
Credit Agricole Polska S.A.
ul. Orląt Lwowskich 1
53-605 Wrocław