„Przełamać ciszę" to ogólnopolska kampania edukacyjna poświęcona rakowi wątrobowokomórkowemu (HCC) – najczęściej występującemu pierwotnemu nowotworowi złośliwemu wątroby.
Celem kampanii jest budowa świadomości społecznej i edukacja na temat raka wątrobowokomórkowego, przyczyn jego powstawania oraz nieocenionej roli profilaktyki i wczesnej diagnostyki, które pozwalają skutecznie zapobiegać rozwojowi tego agresywnego nowotworu i zwiększyć szanse na wygraną w walce z tą chorobą. Korzystając z wiedzy ekspertów medycznych, z takich dziedzin jak: onkologia, gastroenterologia, hepatologia oraz z doświadczeń organizacji pacjenckich chcemy zaadresować główne wyzwania związane z diagnostyką i leczeniem HCC w Polsce. Jednocześnie naszym celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na pacjentów zmagających się z tą chorobą i ich niezaspokojone od wielu lat potrzeby. W ramach kampanii będziemy informować o prowadzonych obecnie badaniach nad nowymi terapiami oraz dostępnym aktualnie leczeniu. Sprawdzimy też jaka jest wiedza Polaków na temat HCC.
Rak wątrobowokomórkowy stanowi 90% pierwotnych nowotworów złośliwych wątroby. Najczęściej rozwija się u osób z marskością wątroby, spowodowaną przewlekłym stanem zapalnym, wywołanym wirusem (HBV lub HCV) lub spożywaniem alkoholu. Przez bardzo długi czas nie daje żadnych wyraźnych objawów i w większości przypadków jest wykrywany w zaawansowanym stadium rozwoju.
Kampania zainicjowana została przez fundację „Gwiazda Nadziei". Prowadzona jest pod honorowym patronatem Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego, Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej, Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych. Partnerem kampanii jest Koalicja Hepatologiczna oraz Roche Polska.
Wsparcia kampanii udzielili:
- Dr. n. med. Leszek Kraj, Specjalista onkologii klinicznej, Klinika Onkologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
- Dr hab. n. med. Ewa Janczewska, Specjalista chorób zakaźnych, hepatolog, Wydział Nauk o Zdrowiu SUM w Bytomiu/ID Clinic w Mysłowicach
- Lek. med. Artur Drobniak - onkolog kliniczny, Klinika Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
Hepatologiczna