W województwie śląskim, opolskim i świętokrzyskim ruszyła kolejna edycja programu edukacyjnego "Podstępne WZW" .
W odpowiedzi na cieszący się dużym zainteresowaniem w latach ubiegłych, program „Podstępne WZW” zakłada w roku szkolnym 2015/2016 edukację blisko 40 000 uczniów z 400 szkół.
Celem programu jest upowszechnienie wśród młodzieży szkół ponadgimnazjalnych wiedzy na temat sposobów zakażenia wirusami HBV oraz HCV. Podczas lekcji uczniowie dowiedzą się jakie sytuacje wiążą się z ryzykiem zakażenia HBV i HCV oraz w jaki sposób można się przed nimi zabezpieczyć. Zadaniem nauczycieli będzie wypracowanie u uczniów odpowiedzialnej postawy wobec własnego zdrowia, a także kształtowanie postawy tolerancji i zrozumienia wobec osób dotkniętych tymi chorobami.
Program realizowany będzie przez nauczycieli wyedukowanych w trakcie warsztatów prowadzonych przez przedstawicieli Fundacji „Gwiazda Nadziei” oraz pracowników trzech Wojewódzkich Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych. Warsztaty odbyły się w listopadzie br. w Katowicach, Gliwicach, Bielsku Białej , Częstochowie, Rybniku, Kielcach i Opolu.
Program edukacyjny "Podstępne WZW" z roku na rok realizuje coraz większa liczba szkół. W latach 2011-2014 w lekcjach o WZW uczestniczyło blisko 90 000. Biorąc pod uwagę, iż w Polsce problem WZW B i C może dotyczyć blisko pół miliona osób – działania te rodzą nadzieję na zwiększenie świadomości, a wraz za nią - wykrywalności zakażeń wirusami HBV i HCV w społeczeństwie.
Realizacja programu edukacyjnego "Podstępne WZW" możliwa jest dzięki wsparciu partnerów: