Nim nowoczesne leki na HCV weszły na listę leków refundowanych, w 2015 r. Fundacja Gwiazda Nadziei współfinansowała leczenie 45 osób w ośrodku ID Clinic w Mysłowicach innowacyjnymi terapiami przeciwwirusowymi przy użyciu substancji: ombitaswir, dasabuwir, sofosbuvir, ladipasvir.

ID Clinic jest jednym z głównych ośrodków w leczeniu wirusowych zapaleń wątroby w Polsce. Działa od stycznia 2012 roku. Wiodącym profilem działalności firmy jest hepatologia (diagnostyka i leczenie chorób wątroby). Ośrodek realizuje leczenie przewlekłych wirusowych zapaleń wątroby typu B i C w ramach programów terapeutycznych Narodowego Funduszu Zdrowia.


Klinika dysponuje nowoczesnym sprzętem medycznym, umożliwiającym nieinwazyjną diagnostykę hepatologiczną (FibroScan, ARFI), a także badania USG przy pomocy urządzenia najnowszej generacji (Siemens Acuson S2000). W chwili obecnej badanie elastograficzne wątroby aparatem FibroScan, jako alternatywa dla biopsji, zostało oficjalnie włączone do nowych programów bezinterferonowych NFZ. Należy w tym miejscu wskazać, że lekarz z ID Clinic - Dr Ewa Janczewska i Dr Arkadiusz Pisula są pionierami w wykorzystaniu FibroScanu w Polsce. Już w 2008 roku wykonywali badania elastograficzne na pierwszym i jedynym wówczas aparacie dostępnym w kraju. Są także  współautorami, wraz z Profesorem Krzysztofem Simonem, polskich rekomendacji określających kryteria jakościowe wykonywania badań elastograficznych wątroby.


Od początku swojej działalności ID Clinic skupia się przede wszystkim na leczeniu chorych na WZW typu B i C. Co roku przyjmowanych jest tu około 1200 nowych pacjentów. Ośrodek współpracuje z laboratoriami analitycznymi, których możliwości pozwalają na przeprowadzenie pełnej diagnostyki biochemicznej, serologicznej i molekularnej a także z pracowniami wykonującymi badania obrazowe (tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny).

Dzięki stałemu postępowi w medycynie wciąż opracowy- wane są nowe leki, których skuteczność i bezpieczeń- stwo sprawdzane są w ramach badań klinicznych. Od początku działalności ID Clinic takie badania prowadziło w następujących wskazaniach: przewlekłe wirusowe zapalenia wątroby typu B i C, marskość wątroby, stłuszczeniowe zapalenie wątroby, rak wątrobowokomórkowy, zakażenie Clostridium difficile.


ID Clinic było jednym z ośrodków biorących udział w badaniach rejestracyjnych nowych leków o bezpośrednim działaniu przeciwwirusowym (w tym terapii bezinterferonowych), coraz powszechniej stosowanych w leczeniu przewlekłego WZW typu C.


Doświadczenie  w zastosowaniu tych leków zostało wzbogacone udziałem Ośrodka w programach wczesnego dostępu, przeznaczonych dla chorych z największym zaawansowaniem choroby wątroby (marskość, stan po przeszczepieniu wątroby itp.).


ID Clinic zajmuje się również diagnostyką i leczeniem innych, oprócz WZW, chorób zakaźnych. Jest tu Oddział Leczenia Jednego Dnia, gdzie wykonywane są m.in. zabiegi biopsji wątroby, wymagane jeszcze obecnie w postepowaniu kwalifikacyjnym do leczenia przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu B w ramach programu lekowego NFZ. W ośrodku mieści się również poradnia gastroenterologiczna oraz pracownia endoskopii przewodu pokarmowego, gdzie wykonuje się badania panendoskopii i kolonoskopii. Znajdujące się w ID Clinic Centrum Medycyny Podróży zajmuje się poradnictwem w zakresie profilaktyki chorób zagrażających osobom podróżującym za granicę, zwłaszcza w rejony tropikalne. Można tu wykonać szczepienia profilaktyczne, wymagane lub zalecane przed podróżą. Ośrodek posiada status Certyfikowanego Centrum Medycyny Podróży nadany przez Krajową Sieć Ośrodków Medycyny Podróży – pod patronatem Głównego Inspektora Sanitarnego i Polskiego Towarzystwa Medycyny Morskiej Tropikalnej i Podróży.
ID Clinic może poszczycić się wykwalifikowaną kadrą specjalistów:

 • Dr n.med. Ewa Janczewska – specjalista chorób zakaźnych, lekarz chorób wewnętrznych
 • Dr n.med. Arkadiusz Pisula – specjalista chorób zakaźnych i wewnętrznych
 • Dr hab. n.med. Brygida Adamek – specjalista chorób zakaźnych, pracownik naukowo-dydaktycznyŚląskiego Uniwersytetu Medycznego
 • Dr n. med. Alina Chwist – specjalista chorób wewnętrznych
  i gastroenterologii
 • Dr hab. n. med. Michał Kukla – specjalista chorób wewnętrznych
  i gastroenterologii, adiunkt w Klinice Gastroenterologii
  i Hepatologii w Katowicach
 • Dr n. med. Barbara Sobala-Szczygieł - Specjalista chorób zakaźnych
 • Dr n. med. Bożena Szymańska – Specjalista w dziedzinie anestezjologii
  i intensywnej terapii
 • Dr n. med. Wioleta Warunek – Specjalista chorób zakaźnych,
  lekarz chorób wewnętrznych
Dr n. med. Ewa Janczewska Dr n. med. Arkadiusz Pisula

 

Fundacja "Gwiazda Nadziei" w przyszłości nadal zamierza wspierać terapie pacjentów cierpiących na WZW C, którzy znajdują się w najtrudniejszej sytuacji i nie są w stanie sprostać kosztom swojego leczenia.

Możesz przekazać 1% swojego podatku na ratowanie zdrowia i życia
wpisując w zeznaniu podatkowym
KRS Fundacji "Gwiazda Nadziei": 0000298237

cel: na ratowanie życia chorych na WZW C


ID Clinic jest placówką godną polecenia, w której świadczy się usługi leczenia opartego na najnowszej wiedzy medycznej połączonego z wysoką jakością obsługi i komfortu pacjenta.

Godziny pracy przychodni:

Poniedziałek

08:00-18:00

Wtorek

08:00-18:00

Środa

08:00-18:00

Czwartek

08:00-18:00

Piątek

08:00-18:00

Kontakt

ul. Janowska 19
41-400 Mysłowice
tel.: (32) 616 13 94
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.