Drodzy Pacjenci,

Od 1 lipca 2015 r. wejdzie w życie lista refundacyjna, w której Minister Zdrowia objął refundacją pierwszy program lekowy bez użycia interferonu tj. lekami Viekirax (ombitaswir parytaprewir rytanowir) oraz Exviera (dazabuwir) Program lekowy nosi nazwę: "Leczenie przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C terapią bezinterferonową (ICD-10 B 18.2)".

Link do strony Ministerstwa Zdrowia na której znajduje się obwieszczenie:

http://www.mz.gov.pl/aktualnosci/nowa-lista-lekow-refundowanych-na-dzien-1-lipca-2015-r.

Jest to ogromny przełom w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu C w Polsce.
Z zapisu programu wynika, iż  terapia ta będzie refundowana dla wszystkich pacjentów, bez względu na postęp zmian w wątrobie.

Drugą wspaniałą wiadomością jest to, iż w tym programie pacjenci nie muszą być poddawani bolesnej biopsji wątroby. Program przewiduje dopuszczenie badania elastograficznego w celu oceny włóknienia wątroby np. fibroscanem. A więc koniec z kłuciem wątroby. 
Niewątpliwie jest to ogromny przełom w leczeniu osób zakażonych wirusem HCV w naszym kraju. Leki udostępniane w ramach listy refundacyjnej posiadają blisko 100 % skuteczność leczenia i nie wywołują skutków ubocznych.

Niestety, pacjenci będą mogli skorzystać z leczenia dopiero po zakończeniu niezbędnych formalności. Teraz musi ukazać się stosowne Zarządzenie Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, następnie szpitale muszą wystąpić o nowe środki do Oddziałów NFZ i przeprowadzić stosowne procedury przetargowe związane z zakupem leków. Może to potrwać nawet kilka miesięcy, w zależności od sprawności działania dyrekcji szpitali oraz Oddziałów Narodowego Funduszu Zdrowia. Jednak  jest to początek wspaniałego przełomu w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu C, który aktualnie rozgrywa się w naszym kraju.

Fundacja wraz z członkami Koalicji Hepatologicznej wystosowała do Ministra Zdrowia gorące podziękowania za wysłuchanie próśb pacjentów.