24 kwietnia 2014 r. w Sali Marmurowej Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach odbyła się III Olimpiada wiedzy o wirusowym zapaleniu wątroby dla uczniów biorących udział w programie edukacyjnym "Podstępne WZW". Współorganizatorami Olimpiady byli: Fundacja "Gwiazda Nadziei" oraz Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.
Honorowy patronat nad Olimpiadą objął Wojewoda Województwa Śląskiego.
Konkurs trwał od 3 marca do 24 kwietnia 2014 r.
Uczniowie rywalizowali w dwóch etapach. W pierwszym etapie walczyli ze sobą układając hasło lub wiersz. Termin nadsyłania prac mijał 24 marca.
7 kwietnia wyłonionych zostało pięćdziesięciu finalistów, którzy zakwalifikowali się do drugiej, finałowej części konkursu. 24 kwietnia na Sali Marmurowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach rozwiązywali oni test wiedzy o wirusowym zapaleniu wątroby typu B i C.
O nagrody walczyło 25 dwuosobowych zespołów. Nagrodzono 5 najlepszych zespołów, wyróżniających się wiedzą o zakażeniach wirusami HBV i HCV:
- Karoliny Trząski i Klaudii Suchańskiej z III Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Katowicach.
- Joanny Polak i Karoliny Kotas z III Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Katowicach.
- Alicji Nowak i Aleksandry Nowak z III Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Katowicach.
- Agaty Kordyki i Marty Bociągi z I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Smolenia w Bytomiu.
- Patrycji Marciniak i Danieli Szpyra z II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Cieszynie.
Nagrody otrzymali również ich opiekunowie - pedagodzy, którzy przygotowali uczniów do udziału w konkursie oraz koordynatorzy programu edukacyjnego. W Olimpiadzie uczestniczyło ponad 100 osób.
Tradycyjnie, wzorem ubiegłych lat, w trakcie przerwy na ocenę prac, uczniowie i ich nauczyciele mieli okazję zwiedzać wraz z przewodnikiem zabytkowy budynek Urzędu Wojewódzkiego.
Ogromne podziękowania należą się dla Partnerów, dzięki którym mogła się odbyć III Olimpiada wiedzy o WZW w województwie śląskim
Program edukacyjny "Podstępne WZW", skierowany jest do uczniów szkół ponadgimazjalnych, a jego celem jest upowszechnienie wiedzy wśród młodzieży na temat HBV oraz HCV i wywołanego przez nie wirusowego zapalenia wątroby typu B i C. Podczas lekcji uczniowie dowiadują się jakie sytuacje wiążą się z ryzykiem zakażenia HBV i HCV, a także w jaki sposób mogą się przed nim zabezpieczyć. Zadaniem nauczycieli jest wypracowanie wśród uczniów odpowiedzialnej postawy wobec własnego zdrowia, a także kształtowanie postawy tolerancji i zrozumienia wobec osób zakażonych. W latach 2011-2013 z programu skorzystało około 30 000 uczniów. Program edukacyjny "Podstępne WZW" z roku na rok realizuje coraz większa liczba szkół. W trzeciej edycji programu jest ich 236. W roku szkolnym 2013/2014 lekcje o wirusowym zapaleniu wątroby odbyły się w 1060 klasach, dla 24000 uczniów.