24 kwietnia 2014 r. w Sali Marmurowej Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach odbyła się III Olimpiada wiedzy o wirusowym zapaleniu wątroby dla uczniów biorących udział w programie edukacyjnym  "Podstępne WZW". Współorganizatorami Olimpiady byli: Fundacja "Gwiazda Nadziei" oraz Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

Honorowy patronat nad Olimpiadą objął Wojewoda Województwa Śląskiego.

Konkurs trwał od 3 marca do 24 kwietnia 2014 r.

Regulamin

Uczniowie rywalizowali w dwóch etapach. W pierwszym etapie walczyli ze sobą układając hasło lub wiersz. Termin nadsyłania prac mijał 24 marca.

7 kwietnia wyłonionych zostało pięćdziesięciu finalistów, którzy zakwalifikowali się do drugiej, finałowej części konkursu. 24 kwietnia na Sali Marmurowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach rozwiązywali oni test wiedzy o wirusowym zapaleniu wątroby typu B i C.

O nagrody walczyło 25 dwuosobowych zespołów. Nagrodzono 5 najlepszych zespołów, wyróżniających się wiedzą o zakażeniach wirusami HBV i HCV:

  1. Karoliny Trząski i Klaudii Suchańskiej z III Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Katowicach.
  2. Joanny Polak i Karoliny Kotas z III Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Katowicach.
  3. Alicji Nowak i Aleksandry Nowak z III Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Katowicach.
  4. Agaty Kordyki i Marty Bociągi z I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Smolenia w Bytomiu.
  5. Patrycji Marciniak i Danieli Szpyra z II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Cieszynie.

Nagrody otrzymali również ich opiekunowie - pedagodzy, którzy przygotowali uczniów do udziału w konkursie oraz koordynatorzy programu edukacyjnego. W Olimpiadzie uczestniczyło ponad 100 osób.

Tradycyjnie, wzorem ubiegłych lat, w trakcie przerwy na ocenę prac, uczniowie i ich nauczyciele mieli okazję zwiedzać wraz z przewodnikiem zabytkowy budynek Urzędu Wojewódzkiego.

 

baner
baner
01
01
02
02
03
03
05
05
06
06
08
08
09
09
10
10
11
11
12
12

Ogromne podziękowania należą się dla Partnerów, dzięki którym mogła się odbyć III Olimpiada wiedzy o WZW w województwie śląskim

 

Program edukacyjny "Podstępne WZW", skierowany jest do uczniów szkół ponadgimazjalnych, a jego celem jest upowszechnienie wiedzy wśród młodzieży na temat HBV oraz HCV i wywołanego przez nie wirusowego zapalenia wątroby typu B i C. Podczas lekcji uczniowie dowiadują się jakie sytuacje wiążą się z ryzykiem zakażenia HBV i HCV, a także w jaki sposób mogą się przed nim zabezpieczyć. Zadaniem nauczycieli jest wypracowanie wśród uczniów odpowiedzialnej postawy wobec własnego zdrowia, a także kształtowanie postawy tolerancji i zrozumienia wobec osób zakażonych. W latach 2011-2013 z programu skorzystało około 30 000 uczniów. Program edukacyjny "Podstępne WZW" z roku na rok realizuje coraz większa liczba szkół. W trzeciej edycji programu jest ich 236. W roku szkolnym 2013/2014 lekcje o wirusowym zapaleniu wątroby odbyły się w 1060 klasach, dla 24000 uczniów.