W odpowiedzi na pojawiające się artykuły prasowe, które nie do końca przedstawiają prawdziwy obraz sytuacji dotyczącej leczenia pacjentów z WZW C w naszym kraju, w których cytowane są wypowiedzi przedstawicieli naszej organizacji wyrwane z kontekstu, przedstawiamy poniżej najważniejsze informacje:
- Projekt nowego Zarządzenie Prezesa NFZ z dnia 30.09.2017r., z którego treścią można zapoznać się pod poniższym linkiem (nfz.gov.pl), motywuje lekarzy do leczenia pacjentów z marskością wątroby bądź do wyboru tańszej terapii (co nie oznacza gorszej) dla pacjentów bez marskości. Aktualnie najtańszą terapią, o blisko 100% skuteczności, jest terapia wpisana na listy refundacyjne w czerwcu br.
Prócz tego obniżenie ceny terapii można uzyskać skracając leczenie innymi terapiami z 12 do 8 tygodni. U wielu pacjentów jest to medycznie uzasadnione. Ta zmiana została wprowadzona do charakterystyki produktów leczniczych terapii stosowanych w WZW C dopiero w tym roku, po opublikowaniu badań klinicznych w tym zakresie. Okazuje się, że skrócenie terapii u pacjentów, u których nie wystąpiła marskość wątroby, nie wpływa na skuteczność leczenia. - Należy zauważyć, że NFZ opóźnia ogłoszenie zakupu centralnego terapii na WZW C, co jest bardzo dobrą informacją. Nadal lekarz może zdecydować o wyborze optymalnej terapii dla danego pacjenta. Nikt nie narzuca terapii, którą lekarz musiałby leczyć pacjenta zakażonego wirusem HCV. Lekarz może dobrać taką terapię przeciwwirusową, która nie wywoła interakcji z innymi lekami, przyjmowanymi przez pacjenta. Leczenie WZW C finansowane jest ze środków publicznych, więc zakup leków powinien odbywać się z zachowaniem zasad należytej gospodarności. Lekarze mają swoje przyzwyczajenia. Widać Prezes NFZ, wydając wyżej opisane zarządzenie, dotyczące finansowania WZW C, chce na te przyzwyczajenia wpłynąć.
-
Wśród firm sprzedających terapie w leczeniu WZW C aktualnie obserwujemy bardzo dużą rywalizację cenową. Ceny terapii, których skuteczność sięga blisko 100 % są bardzo zbliżone. Producenci bardzo mocno konkurują, starają się dorównać ceną do terapii, która weszła na listy refundacyjne jako ostatnia - jest najtańsza. To zjawisko w ostatnich dwóch latach wywołało w Polsce lawinowy spadek cen leczenia WZW C.
Leczenie WZW C jest obszarem, w którym od trzech lat dzieje się bardzo wiele. Wynika to z tego, ze WZW C nagle stało się chorobą bardzo łatwą do wyleczenia, można pozbyć się wirusa nawet w ciągu 8-12 tygodni. -
Nie można nie zauważyć, ze w ostatnich miesiącach Wojewódzkie Oddziały NFZ bardzo mocno dofinansowały leczenie WZW C w stosunku do tego co wcześniejzaplanowały. Mamy wrażenie jakby NFZ chciał zlikwidować kolejki do leczenia WZW C jeszcze w tym roku.
-
Program lekowy WZW C terapią bezinterferonową jest programem lekowym, na który przeznacza się aktualnie w naszym kraju największą ilość środków z budżetu NFZ. W ostatnich latach kwota na te terapie wzrosła trzykrotnie.
-
Jak tłumaczą pracownicy Narodowego Funduszu Zdrowia, pomysł zakupu centralnego terapii dla WZW C, wprowadzony Zarządzenie Prezesa NFZ w czerwcu bieżącego roku, wynikał z chęci skrócenia kolejek oczekujących na leczenie. Kłopot w tym, że pracownicy NFZ wychodząc z tym pomysłem nie rozumieli, że terapie na WZW C nie są porównywalne, nie są identyczne, przeciwnie - są to różne substancje. Liczymy na to, że NFZ wycofa się z tego pomysłu. Obserwujemy, że moment ogłoszenia zamówienia publicznego na zakup terapii w tym trybie jest odwlekana w czasie. Być może, po protestach środowiska lekarzy i organizacji pacjenckich, nigdy nie dojedzie do skutku.
- Dodatkowo, 15 września br. Minister Zdrowia wydał oświadczenie, z którego wynika, że to właśnie leczenie WZW C jest jednym z tych obszarów, które zostaną sfinansowane ze środków zwiększających budżet NFZ tej jesieni (artykuł - rynekzdrowia.pl).
Reprezentując organizacje pacjentów, które są mocno zainteresowane poprawą dostępu do diagnozowania i leczenia, muszę przyznać, że w ostatnim czasie obserwujemy usilne starania Narodowego Funduszu Zdrowia i Ministerstwa Zdrowia zmierzające do poprawy sytuacji w tym obszarze.
W obliczu wyżej przytoczonych faktów, treść artykułu Super Expresu z dnia 19.09.2017 r. nie odzwierciedla prawdy o sytuacji w leczeniu WZW C i wprowadza niepotrzebny niepokój wśród pacjentów. Z przykrością stwierdzam, ze w artykule tym Pani Redaktor Super Expresu, prawdopodobnie próbując przystępnie opisać skomplikowany temat, trochę pomieszała fakty.
W trosce o to aby osoby chorujące na WZW C, na rzecz których działa Gwiazda Nadziei, otrzymywali prawdziwe i rzetelne informacje, zwróciliśmy się do redakcji Super Expresu z prośbą o opublikowanie artykułu, w którym treści zawierałyby prawdziwy opis sytuacji i byłyby przydatne dla chorych. Dla pacjentów zakażonych wirusem HCV bardzo cenną informacją byłoby to, że nie we wszystkich poradniach kolejka oczekiwania do terapii liczy kilka lat, są takie miejsca w Polsce gdzie chory otrzymuje leczenie po 1-2 miesięczym oczekiwaniu. Nie wszyscy pacjenci o tym wiedzą, że czasem warto poszukać pomocy w innych miejscach prowadzących leczenie, choćby w sąsiednich województwach. Czasem diametralnie różna sytuacja może być w ośrodkach mieszczących się nawet w tym samym mieście.
Barbara Pepke
Prezes Fundacji Gwiazda Nadziei