Przedstawiciele European Liver Patients` Association (ELPA) po raz kolejny przyjechali do Polski, aby wspólnie z reprezentantami polskich organizacji pacjentów, porozmawiać o tym, jak wyeliminować HCV.

ELPA to stowarzyszenie, które zostało założone przez organizacje pacjentów zmagających się z chorobami wątroby, by wymieniać między sobą doświadczenia i informacje na temat możliwości leczenia w poszczególnych krajach. Dzisiaj jest to jedna z największych tego typu organizacji zrzeszająca 31 członków z 25 krajów Europy i Basenu Morza Śródziemnego. Fundacja Gwiazda Nadziei jest jej polskim członkiem.

Plan tegorocznej wizyty był bardzo napięty. W niedzielę, 22 września, Marko Korenjak – Prezes ELPA, i Julio Burman – wiceprezes organizacji, wspólnie z Barbarą Pepkę – prezes Fundacji Gwiazda Nadziei, poprowadzili warsztaty dla organizacji pacjentów, podczas których omawiano najpilniejsze potrzeby pacjentów z HCV. Celem spotkania było opracowanie strategii działań, mających na celu eliminację wirusa. Uczestnicy warsztatów zgodnie uznali, że najważniejsze jest w tym momencie odnalezienie osób nieświadomych swojego zakażenia oraz poddanie ich terapii. Największym wyzwaniem w kontekście HCV, przed jakim stoją wszystkie kraje, jest odnalezienie zakażonych. Będzie to proces wieloletni, ale nie możemy się poddawać. Im więcej osób dowie się o chorobie, pozbędzie się wirusa z organizmu, tym jego transmisje w społeczeństwie będą stopniowo zanikać – powiedział Marko Korenjak.   Składając podpis pod deklaracją współpracy na rzecz wyeliminowania HCV z Polski, uczestnicy zadeklarowali chęć dołożenia wszelkich starań, aby powyższe cele zostały osiągnięte. W spotkaniu uczestniczyły: Fundacja Edukacji Społecznej, CEESTAHC, Stowarzyszenie Pomocy Chorym Dzieciom LIVER, Fundacja Urszuli Jaworskiej, Stowarzyszenie „Życie po przeszczepie”, Forum Nowe leki Hepatitis C, pełnomocnicy Fundacji Gwiazda Nadziei.

Kolejnego dnia przedstawiciele ELPA, Gwiazdy Nadziei i pozostałych organizacji pacjentów spotkali się z decydentami, ekspertami i mediami na debacie połączonej z konferencją prasową, zorganizowanej w Głównym Inspektoracie Sanitarnym. Eksperci, prof. Robert Flisiak, Prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych oraz prof. Krzysztof Tomasiewicz z Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, podkreślali, jak ważne jest wprowadzenie szerokiej diagnostyki w zakresie HCV, aby móc odnaleźć zakażonych. Jak podkreślał prof. Flisiak, optymalne byłoby coroczne badanie w kierunku HCV 2,5-3,0 milionów Polaków, co umożliwi wyleczenie w każdym roku około 12 tysięcy zakażonych. Niestety aktualnie brak jest woli wdrożenia takiego programu przez Ministerstwo Zdrowia, a projekty PTEiLChZ, PTHep, Polskiej Grupy Ekspertów HCV, a nawet konsultanta krajowego z dziedziny chorób zakaźnych są odrzucane – dodał.

 

 

Minister Grzegorz Hudzik, zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego, zadeklarował chęć pomocy oraz wsparcie w działaniach zmierzających do wypełnienia założeń WHO.

Konkluzją obu spotkań było to, że działać trzeba już teraz. Mając skuteczne narzędzia w ręku, jakimi są szybkie testy diagnostyczne i nowoczesne terapie, należy połączyć siły i dołożyć wszystkich starań, aby HCV przestało być już zagrożeniem.