W nadchodzącym roku szkolnym uczniowie ze Śląska podczas lekcji prowadzonych w ramach kampanii "Znamię! Znam je?" dowiedzą się czym jest czerniak i dlaczego tak ważna jest jego szybka diagnostyka. Organizatorami przedsięwzięcia są Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny oraz Fundacja "Gwiazda Nadziei".

Program "Znamię! Znam je?" ma na celu zwiększenie świadomości  społecznej w zakresie profilaktyki czerniaków. Towarzyszą mu lekcje dla młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych, podczas których uczniowie poznają pojęcie czerniaka i Złote Zasady ochrony przed tym nowotworem.

W ubiegłym semestrze z zajęć w województwie śląskim skorzystało niemal 30 000 uczniów. Zajęcia lekcyjne przeprowadzili przeszkoleni nauczyciele przygotowani do prowadzenia zajęć z zakresu edukacji zdrowotnej. Łącznie  program realizowały 717 osoby, a zostały nim objęte 282 szkoły ponadgimnazjalne, co stanowi 45% placówek. Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny oraz Fundacja "Gwiazda Nadziei" zachęceni tak dużym sukcesem akcji planują jej kolejną edycję w nadchodzącym roku szkolnym.

 Każdego roku w naszym kraju odnotowuje się około 50 000 nowych zachorowań na nowotwory skóry, z których 3000 przypadków stanowią czerniaki. Liczba zachorowań na ten typ nowotworu podwaja się co 10 lat. Charakterystyczną cechą czerniaków jest agresywny wzrost i możliwość powstawania przerzutów.  Jednak jego usunięcie w najwcześniejszym stadium daje właściwie 100% szans na wyleczenie. Dlatego tak ważna jest odpowiednia profilaktyka i szybka diagnoza – informuje prof. dr hab. med. Piotr Rutkowski, Kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków w Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, przewodniczący Rady Naukowej Akademii Czerniaka i Sekcji Naukowej Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej. Aby ustrzec się przed czerniakiem powinniśmy pamiętać o kilku ZŁOTYCH ZASADACH – radzi prof. Rutkowski. ZŁOTE ZASADY, które mogą uratować nam życie to:

  • Niekorzystanie z solarium!
  • Unikanie nadmiernego słońca, zwłaszcza w godzinach 11.00-16.00.
  • Stosowanie kremów z wysokimi filtrami UVA i UVB.
  • Noszenie okularów przeciwsłonecznych
  • Regularne oglądanie skóry, co pozwoli szybko zidentyfikować ewentualne nowe i nietypowe zmiany
  • Niezwłoczne zgłoszenie się do dermatologa lub chirurga onkologa, jeśli zauważymy, że z naszym znamieniem dzieje się coś podejrzanego

 

Czerniaka będziemy mogli zidentyfikować w szybki sposób, jeśli poznamy jego cechy charakterystyczne.

Określa się je przy pomocy kryteriów ABCDE (pochodzących od pierwszych liter angielskich słów: Asymmetry, Border, Color, Dimension i Evolution):

A –   asymetria np. znamię "wylewające" się na jedną stronę,

B –   brzegi poszarpane, nierównomierne, posiadające zgrubienia, 

C –   czerwony lub czarny i niejednolity kolor  

D –  duży rozmiar, wielkość zmiany powyżej 0,5 cm,

E –   ewolucja, czyli postępujące zmiany zachodzące w znamieniu

 

 

Więcej szczegółów dostępnych jest na stronie na www.akademiaczerniaka.org.pl oraz www.facebook.com/znamieznamje  oraz www.promocjazdrowia.wsse.katowice.pl

 

Kontakt dla mediów:

 

Beata Kempa

Kierownik Oddziału Promocji Zdrowia

i Komunikacji Społecznej

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna

Katowice, ul. Raciborska 39

tel. +48 32 351 23 11

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

MEDIA:

http://www.tvp.pl/katowice/aktualnosci/spoleczne/kampania-na-temat-czerniaka-w-szkolach/16839110


http://www.rynekzdrowia.pl/Serwis-Onkologia/Slaskie-kampania-na-temat-czerniaka-w-szkolach,144614,1013.html


http://wyborcza.pl/1,91446,16638380,Slaskie__Kampania_na_temat_czerniaka_w_szkolach.html


http://fakty.interia.pl/zdrowie/news-kampania-na-temat-czerniaka-w-szkolach,nId,1499479?utm_source=Fakty&utm_medium=RSS&utm_campaign=RSS