Szanowni Państwo,
Zachęcamy Państwa do podpisywania się pod międzynarodową petycją w formieonline, w sprawie zwiększenia zaangażowania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w walkę z wirusowym zapaleniem wątroby.
W petycji znajdują się postulaty skierowane do Światowej Organizacji Zdrowia, dotyczące konieczności zwiększenia środków na walkę z wirusowym zapaleniem wątroby typu C (WZW C), większej dostępności badań i leczenia. Udało się już zebrać ponad 1100 podpisów. Państwo również mogą podpisać petycję klikając w link:
Podpisz petycję
Wirusowe zapalenie wątroby typu C – poznaj wroga!
Najnowsze leki przeciw WZW C (wywoływanemu przez wirus HCV) wykazały wzrost wskaźnika wyleczalności nawet o 100%. Wirusowe zapalenie wątroby typu C może więc zniknąć z powierzchni Ziemi. Bez wsparcia Światowej Organizacji Zdrowia ta wizja pozostaje jednak nieosiągalna.
Od roku 2010 ponad milion osób zmarło na skutek wirusowego zapalenia wątroby, mimo że chorobę można skutecznie wyleczyć. Trzy do czterech milionów ludzi ulega zakażeniu każdego roku, chociaż można temu zapobiec. Na świecie większość zakażonych to osoby, które dożylnie stosują narkotyki. Tylko 4% z nich ma dostęp do czystych igieł i strzykawek. To rażące zaniedbanie służby zdrowia przyczynia się do rozprzestrzeniania się epidemii.
W Polsce za 80% zakażeń odpowiedzialne są placówki służby zdrowia.
Tylko ułamek ze 185 milionów ludzi zakażonych HCV jest tego świadomych. Większość z nich żyje w krajach o niskich i średnich dochodach, gdzie nie ma powszechnego dostępu do badań diagnostycznych, opieki i leczenia. Pegylowany interferon (PEG-IFN), który jest standardem w terapii zakażeń HCV,często jest nieosiągalny. Z kolei tam, gdzie pacjenci mają dostęp do leczenia HCV, często odmawia się go osobom dożylnie stosującym narkotyki: tylko 2-4% spośród nich korzysta z leczenia.
Światowa Organizacja Zdrowia musi zacząć działać na rzecz zwiększenia powszechnego dostępu do badań diagnostycznych i terapii HCV, w szczególności dla osób dożylnie przyjmujących narkotyki, poprzez:
- Nagłaśnianie potrzeby zapewnienia dostępu do świadczeń, które pomagają uniknąć rozprzestrzeniania się zakażeń, takich jak wymiana igieł i strzykawek, programy leczenia substytucyjnego i zintegrowanego leczenia WZW C, prowadzonych na skalę, która pozwoliłaby zahamować epidemię HCV.
- Aktywne wspieranie działań na rzecz umieszczenia PEG-IFN na Liście preparatów o podstawowym znaczeniu WHO (National Essential Medicines List – EML), zwiększając tym samym dostęp do tej terapii.
- Zapewnienie krajom wsparcia technicznego, które pozwoli na zwiększenie dostępu do przystępnych cenowo, wysokiej jakości, skutecznych i bezpiecznych produktów biopodobnych, stanowiących alternatywę dla pegylowanego interferonu.
- Stworzenie jasnych wytycznych w zakresie badań w kierunku zakażenia HCV, które wyraźnie zalecałyby objęcie badaniami przesiewowymi osób żyjących z HIV, u których zakażenie HCV rozwija się szybko, a także u osób przyjmujących dożylnie narkotyki.
Wiele krajów jest przygotowanych do walki z epidemią wirusowego zapalenia wątroby. My, osoby żyjące z HCV, oraz nasi sprzymierzeńcy, chcemy aktywnie zaangażować się w tworzenie krajowych strategii zapobiegania i kontroli rozprzestrzeniania się zakażenia. Wiele krajów czeka na wsparcie Światowej Organizacji Zdrowia w kluczowych obszarach związanych z epidemią HCV. Teraz również Państwo mogą zaangażować się w walkę z epidemią.
Światowa Organizacja Zdrowia to czołowa międzynarodowa organizacja wyznaczająca priorytety w ochronie zdrowia. Jak do tej pory, poświęcała zbyt mało uwagi wirusowemu zapaleniu wątroby. Powyższa petycja może stać się ważnym punktem zwrotnym w działaniach Światowej Organizacji Zdrowia i metodach walki z wirusowym zapaleniem wątroby na świecie. Podpisując petycję przyczyniają się Państwo do zwiększenia aktywności Światowej Organizacji Zdrowia w walce z wirusowym zapaleniem wątroby typu C.
Pozdrawiam serdecznie,
HilaryCampbell
World Hepatitis Alliance