28 lipca w Światowym Dniu Zapaleń Wątroby 2014 w Centrum Prasowym PAP
w Warszawie odbyła się konferencja prasowa:
"Szansa na sukces w zwalczaniu zakażeń HCV - czy ją wykorzystamy"
Organizatorem była Fundacja "Gwiazda Nadziei". Wydarzeniu patronowały Polskie Towarzystwo Hepatologiczne i Koalicja Hepatologiczna.
W trakcie konferencji wypowiadali się eksperci w dziedzinie leczenia chorób zakaźnych. Prof. dr hab. Waldemar Halota Przewodniczący Polskiej Grupy Ekspertów HCV z Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu przedstawił problem występowania zakażeń wirusem HCV w Polsce.
O konsekwencjach zakażenia opowiedział prof. dr hab. Krzysztof Simon – dolnośląski konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych.
Z kolei prof. dr hab. Robert Flisiak Prezes Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego przedstawił możliwości terapii przewlekłego zapalenia wątroby typu C.
W trakcie spotkania głos zabrali również sami pacjenci i ich bliscy.
Ostatnia część spotkania przerodziła się dyskusję dziennikarzy z ekspertami.
Eksperci byli zgodni, iż dzięki nowoczesnym terapiom wywołane przez wirusa HCV przewlekłe zapalenie wątroby typu C będzie pierwszą w historii medycyny chorobą przewlekłą, którą można całkowicie wyleczyć u prawie wszystkich chorych.
Rok 2014 jest rokiem przełomowym, który daje pacjentom z całego świata nadzieję. Pojawiły się leki, które pozwalają wyleczyć wirusowe zapalenie wątroby w ciągu kilkunastu tygodni, bez skutków ubocznych nieodłącznie związanych ze stosowanym dotychczas w terapii WZW interferonem. W dodatku nowe leczenie może być skuteczne u ponad 90% pacjentów. Czy nowoczesne leki zostaną udostępnione wszystkim potrzebującym także w naszym kraju? Tego dziś nie wiadomo. Wszystko zależy od stanowiska Ministerstwa Zdrowia w sprawie refundacji nowoczesnych terapii.
Szacuje się, że z groźnym wirusem, powodującym marskość wątroby oraz raka wątrobowokomórkowego, a w konsekwencji przyspieszoną śmierć pacjenta, żyje w Polsce około 200 tysięcy osób. Mniej więcej 85 proc. z nich o tym nie wie. A skoro tak, to nie chodzi do lekarzy, nie korzysta z terapii i nie ogranicza np. spożycia alkoholu, który dodatkowo obciąża atakowaną przez HCV wątrobę. Podobnie jest na całym świecie. Epidemia zabija 1,4 mln osób rocznie. Ale nawet ci, którzy o zakażeniu wiedzą, często nie poddają się leczeniu. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że wielu pacjentów nie kwalifikuje się z różnych powodów medycznych do terapii dostępnymi dotychczas metodami.
"Wprowadzone obecnie i nadchodzące nowe terapie stanowią ogromną szansę również dla pacjentów wcześniej leczonych nieskutecznie lub dla tych, którzy nie mogli być leczeni interferonem. Dotyczy to również chorych z zaawansowanymi chorobami wątroby, a też osób po przeszczepieniu tego narządu. W rezultacie prawie wszyscy z nich będą mogli zostać wyleczeni, a choroba może być wyeliminowana. Aby tak się stało, poza szerokim dostępem do terapii, musimy dysponować możliwością zdiagnozowania osób zakażonych, a też przestać generować nowe zakażenia" - powiedział prof. dr hab. med. Waldemar Halota Prezes Polskiej Grupy Ekspertów HCV.
"Na naszych oczach dokonała się medyczna rewolucja. Mamy leki, których skuteczność wynosi prawie 100%. W dodatku można je stosować u osób, które do tej pory nie mogły być leczone terapią opartą o Interferon alfa. Przełom jest ewidentny choć niestety nie oznacza, że wszystkie osoby cierpiące dziś na wirusowe zapalenie wątroby typu C zostaną wyleczone. Te nowe leki, czyli inhibitory enzymów niezbędnych do mnożenia się wirusa nie pomogą osobom ze zbyt zaawansowaną marskością wątroby lub nowotworem, gdyż nie cofną zmian nieodwracalnych. Ale przeważająca większość pacjentów będzie mogła z nich skorzystać, jeśli tylko zostaną one objęte refundacją" – wyjaśniał prof. dr. hab. Krzysztof Simon, dolnośląski konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych.
Według obliczeń zaprezentowanych na konferencji, zwiększenie nakładów na leczenie HCV dziś, oznacza pozbycie się w Polsce problemu HCV już w roku 2030. Czy taki wzrost wydatków na leczenie jakiejkolwiek choroby jest w Polsce w ogóle możliwy?
"Powinien być. Zasadność farmakoekonomiczna refundacji akurat tych leków nie powinna budzić niczyjej wątpliwości. Jestem dobrej myśli, bo argumenty są tak mocne, że Ministerstwo Zdrowia powinno zrozumieć szansę na perspektywiczne obniżenie wydatków ponoszonych na leczenie następstw zakażeń HCV" – podkreślił prof. Robert Flisiak.
Kiedy nowoczesne leki tzw. DAA (leki działające bezpośrednio na wirusa = direct acting antivirals) zostaną udostępnione polskim pacjentom? Trudno odpowiedzieć na to pytanie. Pierwsze dwa leki z grupy DAA – telaprewir i boceprewir zostały zarejestrowane w UE
w roku 2011. Terapia z ich zastosowaniem jest refundowana w Polsce zaledwie u 20% chorych. Leki drugiej generacji – simeprewir i sofosbuwir, umożliwiające terapię bez interferonu zostały zarejestrowane w bieżącym roku, co oznacza ich dostępność dla pacjentów w kilku krajach Unii Europejskiej, lecz nie w Polsce. Kolejne leki takie jak daklatazwir oraz kompleksowa terapia bezinterferonowa określana mianem 3D otrzymają rejestrację UE w trzecim kwartale tego roku. W Polsce zarejestrowane leki drugiej generacji są tymczasem dostępne tylko dla najzamożniejszych pacjentów, którzy mogą je kupić nie korzystając z refundacji w ramach programu terapeutycznego NFZ.
Wierzymy w dobrą wolę Ministerstwa Zdrowia i rozumiem, że Minister musi kierować się także dbałością o budżet. Jednak właśnie w tym przypadku, gdy mamy do czynienia z terapią eliminującą chorobę przewlekłą, jej refundacja powinna być traktowana jako przejaw troski o budżet państwa w perspektywie dłuższej niż jeden rok lub kadencja. Mamy do czynienia z unikalną sytuacją, w której interes pacjentów jest zbieżny z interesem budżetu Państwa. Nikt nie powinien umierać z powodu wirusowego zapalenia wątroby, skoro można tę chorobę leczyć. A już na pewno nikt, kto o swoim zakażeniu wie. Łatwo wyobrazić sobie, co czuje człowiek, który ma badania dowodzące, że jego stan się pogarsza i może doprowadzić do rychłej śmierci, wiedząc, że gdyby był Amerykaninem lub Niemcem, mógłby wyzdrowieć i cieszyć się życiem jeszcze długie lata!
MEDIA O ŚWIATOWYM DNIU WZW 2014
TELEWIZJA
TVP Warszawa
http://www.tvp.pl/warszawa/informacyjne/kurier-warszawy-i-mazowsza/wideo/28072014/16220940
TVP 1, Teleexpress
http://teleexpress.tvp.pl/15961499/28072014-1700
TVP 2, Panorama
http://panorama.tvp.pl/15956581/28072014-1800
TVP Info, Panorama Dnia
http://www.tvp.info/15961113/28072014-2151
TVP Info, Puls Polski
http://www.tvp.info/15972905/29072014-1630
TVP Katowice , Aktualności
http://www.tvp.pl/katowice/informacyjne/aktualnosci/wideo/26-lipca-2014-1830/16201850
TVP Kraków, Kronika
http://www.tvp.pl/krakow/kronika/wideo/27-vii-2014-godz-1830/16211692
INTERNET
Onet.pl
http://wiadomosci.onet.pl/kraj/eksperci-dzieki-nowym-lekom-mozemy-pokonac-epidemie-zakazen-hcv/8zfm4
Wyborcza.pl http://wyborcza.pl/1,91446,16392938,Eksperci__dzieki_nowym_lekom_mozemy_pokonac_epidemie.html
Medexpress.pl
http://www.medexpress.pl/brak-kategorii/hcv-w-2015-r-skutecznie-bedziemy-leczyc-tylko-15-tys-osob/47326/
Termedia.pl
http://www.termedia.pl/Eliminacja-HCV-jest-mozliwa-W-Polsce-tez-,13570.html
Rynekzdrowia.pl
http://www.rynekzdrowia.pl/Serwis-Zakazenia-Szpitalne/Eksperci-mamy-szanse-na-pokonanie-epidemii-HCV,143244,1015.html
Newseria.pl
http://www.lifestyle.newseria.pl/newsy/juz_170_milionow_ludzi,p1029851030
Czestochowa.gazeta.pl http://czestochowa.gazeta.pl/czestochowa/1,35271,16377905,Szukaja_wirusow_zapalenia_watroby__Mozna_przebadac.html
Warszawa.naszemiasto.pl
http://warszawa.naszemiasto.pl/artykul/galeria/darmowe-badania-swiatowy-dzien-zapalenia-watroby,2367256,t,id.html
Wszczecinie.pl
http://www.wszczecinie.pl/aktualnosci,sprawdz_czy_nie_masz_hcv_bezplatnie,id-23915.html
Dziennikzachodni.pl
http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/3518173,bezplatne-testy-na-wirusa-hcv-w-swiatowym-dniu-zapalenia-watroby,id,t.html
Zdronet.pl
http://www.zdronet.pl/zbadaj-sie-badz-swiadomy-,1320,czytelnia.html#
Forumfarmaceutyczne.pl
http://www.forumfarmaceutyczne.pl/index.php/component/content/article/39-news/3151-zbadaj-si-bd-wiadomy-
Katowice.eu
http://www.katowice.eu/artykuly/8189,327,28-07-2014---bezplatne-badania-przesiewowe-anty-hcv.htm
Dziennikpolski24.pl
http://www.dziennikpolski24.pl/artykul/3514093,zbadaj-sie-za-darmo-badz-swiadomy,id,t.html
Polskieradio24.pl
http://www.polskieradio.pl/130/3153/Artykul/1188672,W-Dniu-WZW-pamietaj-o-watrobie
PRASA
Rzeczpospolita
Dziennik Polski
Gazeta Wyborcza Częstochowa
Gazeta Wyborcza Katowice
Extra Siemianowice
Polska Gazeta Krakowska