Katowice, 8 czerwca 2016 r.: Polska, wspólnie ze 193 innymi państwami, przyjęła na Światowym Zgromadzeniu Zdrowia WHO globalną strategię dotyczącą wirusowego zapalenia wątroby na lata 2016–2021. Celem tej inicjatywy jest eliminacja wirusowego zapalenia wątroby typu B i C do roku 2030.

To wspaniała wiadomość, że polski rząd przyłączył się do walki z WZW. Eliminacja wirusowego zapalenia wątroby jest możliwa i jest w naszym zasięgu! To bardzo ważne dla pacjentów i dobre dla budżetu, ponieważ w efekcie wdrożonych działań w niedalekiej przyszłości system opieki zdrowotnej nie będzie musiał już zajmować się dużą liczbą pacjentów cierpiących z powodu skutków nieleczonego zapalenia wątroby.

Realizacja nowej strategii spowoduje zmniejszenie rocznej liczby spowodowanych przez WZW zgonów o 65% oraz podniesie wyleczalność do 80%, co z kolei uratuje do 2030 roku aż 7,1 miliona ludzkich istnień na całym świecie. Chodzi o takie działania, jak:

  • szczepienie 90% noworodków przeciwko WZW typu B od razu po urodzeniu (dotyczy krajów, w których się tak nie dzieje. W Polsce noworodki są szczepione);

  • badanie 100% oddanej krwi;

  • zapewnienie bezpieczeństwa 90% wkłuć;

  • świadomość choroby u 90% chorych;

  • objęcie leczeniem 80% chorych.

Rocznie w powodu przewlekłych chorób wątroby w Polsce umiera 6 – 7 tys. osób. Występujący w naszym kraju nowotwór wątroby w ponad 70% spowodowany jest wirusowym zapaleniem wątroby B lub C. Przeciw HBV – wirusowi wywołującemu WZW B, można się zaszczepić. Jednak na HCV nie ma szczepionki. Zakażenie przebiega zazwyczaj bezobjawowo. 80% zakażeń wirusem HCV w naszym kraju ma związek z wykonywaniem zabiegów medycznych. W Polsce przewlekle zakażonych wirusem HCV jest około 230 tys. osób. 85% z nich nie wie o tym i nie domyśla się, że może być zakażonym. Szacuje się, że w perspektywie 20 lat od momentu zakażenia u 23 – 46 tys. z nich dojdzie do marskości wątroby. Po kolejnych 10 latach u 6 – 13 tys. chorych zostanie stwierdzona dekompensacja wątroby, a u 4 – 8 tys. rak wątrobowokomórkowy. Zakażenie HCV jest najczęstszą przyczyną przeszczepów wątroby w Polsce. Na świecie wirusowe zapalenie wątroby zabija rocznie ponad 1,4 miliona osób.