6 i 7 lutego 2017 r. w Warszawie, w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego – Państwowym Zakładzie Higieny odbyła się konferencja zamykająca projekt „Zapobieganie zakażeniom HCV”.
Celem głównym Projektu „Zapobieganie zakażeniom HCV” było stworzenie podstaw do zaplanowania długofalowej strategii przeciwdziałania zakażeniom HCV i zwalczania WZW C w Polsce poprzez określenie sytuacji epidemiologicznej, ocenę ryzyka zakażeń w placówkach medycznych i w sektorze usług o zwiększonym ryzyku transmisji zakażeń krwiopochodnych, przygotowanie założeń rutynowych badań diagnostycznych, zwłaszcza wśród użytkowników substancji psychoaktywnych, jak również opracowanie i przeprowadzenie programu edukacyjnego w zakresie społecznego uświadomienia problemu zakażeń HCV i zasad zapobiegania tym zakażeniom, ze szczególnym uwzględnieniem pracowników ochrony zdrowia.
Polecamy do zapoznania się z publikacją pt.: PROJEKT KIK/35 „ZAPOBIEGANIE ZAKAŻENIOM HCV” JAKO PRZYKŁAD ZINTEGROWANYCH DZIAŁAŃ W ZDROWIU PUBLICZNYM NA RZECZ OGRANICZENIA ZAKAŻEŃ KRWIOPOCHODNYCH W POLSCE”, zawierającą doświadczenia i osiągnięcia, jak również wnioski oraz działania rekomendowane do wdrożenia w celu ograniczenia liczby osób zakażonych HCV w populacji Polskiej.
Publikacja ta stanowi kompleksowe powiązanie zagadnień teoretycznych z działaniami praktycznymi realizowanymi w skali ogólnokrajowej w ramach zwartej struktury organizacyjnej Projektu KIK/35 finansowanego ze środków Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy i Ministra Zdrowia. Z tego względu może ona być źródłem wiedzy nie tylko teoretycznej lecz też praktycznej dla osób planujących podobne projekty w obszarze zdrowia publicznego w Polsce.
Publikacja dostępna jest na stronie http://www.jestemswiadom.org/publikacja-podsumowujaca-dzialania-i-osiagniecia-projektu-kik35-zapobieganie-zakazeniom-hcv/
W ciągu dwóch dni w konferencji bezpośrednio uczestniczyło ponad 300 osób, a całe wydarzenie było transmitowane na żywo poprzez stronę internetową www.jestemswiadom.org oraz fanpage’u kampanii na Facebooku. Jedna z debat poświęcona była ocenie obecnego systemu opieki zdrowotnej nad pacjentem zakażonym wirusem HCV w Polsce. Do udziału w dyskusji została zaproszona Prezes Fundacji Gwiazda Nadziei, Lider Koalicji Hepatologicznej – Barbara Pepke. Wśród uczestników konferencji znaleźli się również inni przedstawiciele Koalicji Hepatologicznej: Prezes Fundacji Transplantacja OK - Magdalena Sroczyńska-Kożuchowska.
https://www.facebook.com/hcvjestemswiadom/
Eksperci Projektu KIK/35 „Zapobieganie zakażeniom HCV” podkreślili, że liczba osób przewlekle zakażonych HCV w Polsce wynosi według szacunków około 165 tys., ale przyjąć należy, że może ona sięgać nawet 200 tys. Ponadto, blisko 80% zakażonych HCV w Polsce nie wie o tym, że rozwija się u nich wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW-C). Choroba rozwija się często przez wiele lat w ukryciu. Do potwierdzenia zakażenia konieczne jest przeprowadzenie badania diagnostycznego w kierunku HCV. Przeciw WZW-C nie można się zaszczepić, ale możliwe jest już skuteczne, pełne wyleczenie. Zwrócono uwagę na potrzebę aktualizacji wiedzy pracowników zawodów medycznych w zakresie epidemiologii HCV i dostępnych, nowoczesnych terapii WZW-C.
Informacje o czynnikach ryzyka sprzyjających zakażeniu HCV, diagnostyce i leczeniu WZW-C znajdą Państwo na stronie www.jestemswiadom.org. Zachęcamy do zapoznania się z tymi informacjami, bo zakażenie HCV może dotyczyć każdego z nas, kto kiedykolwiek miał przeprowadzane zabiegi medyczne lub upiększające z naruszeniem ciągłości skóry.
Na profilu HCV Jestem Świadom dostępne są obszerne filmowe relacje z przebiegu konferencji.
Źródło jestemswiadom.org