Ania, autorka blogu kulinarnego AniaGotuje.pl przygotowała 8 przepisów spełniających wymagania diety osób chorych na Wirusowe Zapalenie Wątroby. Przedstawione poniżej przepisy zostały stworzone przez Anię, na podstawie wytycznych dietetyka Anicety Brzozowskiej. Przy każdym z nich, autorka zaznacza, iż dieta powinna być indywidualnie dostosowana do stanu chorego i fazy choroby. Przepisy dla osób stosujących specjalną dietę chorych na WZW oraz wiele innych przepisów znaleźć można na stronie AniaGotuje.pl (link do strony).


kluski

Kluski z ciasta na pierogi

Cudowne domowe kluski gotowane z ciasta na pierogi. Ciasto pierogowe idealnie sprawdza się do zrobienia domowych. Te kluski najlepiej smakują od razu po ugotowaniu, nawet bez żadnych dodatków.

W składnikach na ciasto nie ma jajka, za to jest trochę oleju. Wówczas ciasto nie przywiera do blatu i jest bardzo delikatne.

Domowe kluski z ciasta pierogowego polecam podawać od razu polane gorącym, przetartym pomidorem z dodatkiem soli... pyszne!!

A może wolisz ciasto bez dodatku oleju? Zapraszam po przepis na podstawowe ciasto do pierogów. Jeśli zaś wolisz ciasto z masłem i jajkiem, to polecam przepis na ciasto na pierogi z 1910 roku!

Czas przygotowania: 30 minut
Czas gotowania: 4 minuty
Ilość porcji: 4-6

Składniki na ciasto

  • 300 g mąki pszennej np. tortowej
  • 200 ml bardzo ciepłej wody
  • 20 ml oleju rzepakowego
  • szczypta soli

Składniki na sos pomidorowy

  • 2 duże pomidory
  • szczypta soli


Potrzebujesz również: stolnicę, wałek, szeroki garnek i cedzak. 

SZYKOWANIE KLUSEK
Do szerokiej miski przesiej mąkę. Dodaj sól oraz olej. Wlej ciepłą wodę i wyrabiaj chwilę ciasto - najlepiej ręcznie. Powinno być miękkie, plastyczne i elastyczne. Kulę ciasta zawiń w folię i odłóż na 20 minut. Ciasto po leżakowaniu nie będzie się kurczyć podczas wałkowania. 

Po tym czasie rozwałkuj ciasto na placek, na dowolną grubość. Posyp je odrobiną mąki, zwiń w rulon i pokrój w plasterki.

Spiralki rozwijaj podczas umieszczania ich w garnku z osoloną, gotującą się wodą. Kluski wyłów po 3-4 minutach od ich wypłynięcia na powierzchnię. 

SOS POMIDOROWY
W małym rondelku umieść pokrojone w kostkę pomidory. Lekko je posól. Po 2-3 minutach podgrzewania całość przetrzyj przez sitko do miseczki. Na sicie mają zostać skórki pomidora i pestki. Takim szybkim sosem polewaj porcje klusek.

Ze świeżych ziół do dekoracji na talerzach polecam użyć: kolendrę, pietruszkę lub koperek.


chałka

Chałka chlebowa

Bardzo uniwersalny przepis na mało słodką i delikatną chałkę.

- Można ją jeść zarówno na wytrawnie, jak i na słodko. 
- Nie kruszy się i dobrze się kroi.
- Idealna dla Dzieci oraz osób na wymagającej diecie np. chorych na WZW

Czas pieczenia: 35 minut
Ilość porcji: 8-10

Składniki:

  • 800 g mąki pszennej - 5 niepełnych szklanek
  • 7 g suchych drożdży - 1 saszetka
  • 400 ml ciepłej wody
  • 3 duże jajka
  • 2 łyżki cukru
  • 50 g miękkiego masła
  • pół łyżeczki soli
  • łyżeczka maku


Jajka i masło wyjmij wcześniej z lodówki.
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.

Jedno jajko oraz mak zostaw na potem do posmarowania chałki przed pieczeniem.
Do wypieku chałki użyłam formy o wymiarach 16/32 cm.

WYKONANIE
Do dużej miski wlej lekko ciepłą wodę - całe 400 ml. Dodaj suche drożdże oraz cukier. Mieszaj do całkowitego rozpuszczenia się cukru oraz drożdży. Możesz użyć łyżki, by rozetrzeć drożdże. Dodaj mąkę, sól i dwa jajka. Wszystko dobrze wymieszaj. Możesz wyrabiać ciasto przez kilka minut. 

Do lepkiego ciasta dodaj miękkie lub rozpuszczone masło. Ciasto wyrabiaj 10 minut - ręcznie lub mikserem ze specjalnymi hakami. Ciasto po wyrobieniu może być nadal lepkie. Przykryj je ręcznikiem papierowym i odstaw na 90 minut do wyrośnięcia (można w lekko nagrzanym piekarniku - temperatura nie wyższa niż 35 stopni). 

Przygotuj sobie formę do pieczenia. Lekko natłuść ją od środka a następnie wyłóż papierem do pieczenia. Natłuść (resztkami mała lub odrobiną oleju) papier również z drugiej strony. 

Po 1,5 godzinnym wyrastaniu, ciasto wyłóż na obsypany mąką blat lub stolnicę. Podziel na 3 równe odcinki. Każdy wydłuż na kształt sznurka. Ta sama długość i grubość. Wszystkie końce lekko złącz i zapleć w warkocz. Od razu przełóż do formy wyłożonej papierem. (Ciasto będzie dość luźne, więc trzeba robić to sprawnie). Chałkę odłóż przykryte w ciepłe miejsce na 30 minut. 

Nagrzej piekarnik do temperatury 200 stopni. W tym czasie rozbełtaj jajko, które należało odstawić na potem razem z makiem. Posmaruj nim chałkę. Obsyp makiem. Formę z chałką wstaw do piekarnika (grzanie góra dół) na 25 minut. Po tym czasie zmniejsz temperaturę do 180 stopni i piecz kolejnych 10 minut (do suchego patyczka).

Po upieczeniu lekko uchyl drzwi pieca na 10 minut. Chałkę najlepiej kroić po przestudzeniu.

Dieta WZW
- Chałkę chlebową można jeść 2-3 razy w tygodniu na śniadania lub kolację. Krojona w kromki jest bazą pod kanapki z delikatną szynką, lub domowymi przecierami z owoców (jabłka, morele, banany).

Przykładowy posiłek z chałką:
Dwie kromki chałki chlebowej posmarowane masłem z dodatkiem:
- szynki z kurczaka
- pomidora bez skórki
- sałaty
Do tego kawa zbożowa oraz dojrzała morela obrana ze skórki lub pół jabłka.


dorsz

Delikatny dorsz z morelami

Przepis na polędwiczki z dorsza gotowane w woreczku, w garnku. Dorsz to delikatna, zwarta biała ryba, która cudownie smakuje z dodatkiem owoców moreli. Owoce należy tylko poddać krótkiej obróbce termicznej :-)

To delikatne i szybkie danie polecam w szczególności Dzieciom oraz osobom na wymagającej diecie np. chorym na WZW.

Czas przygotowania: 15 minut
Czas gotowania: 15 minut
Ilość porcji: 4

Składniki:

  • 600 g polędwicy z dorsza
  • marynata: sok z 1 limonki, 4 łyżki oleju z pestek winogron, pół łyżeczki soli
  • 4 dojrzałe morele
  • pół łyżeczki suszonej pietruszki


Potrzebujesz również woreczek do gotowania na parze lub w garnku z gotującą się wodą.

Polędwicę z dorsza podziel na 4 równe kawałki. Sprawdź palcami, czy na pewno nie ma żadnych ości. Umieść w woreczku do gotowania na parze. Do woreczka dodaj również sok z limonki, sól oraz olej lub oliwę. Odprowadź nadmiar powietrza z woreczka i zamknij go. Woreczek z rybą przewróć kilkakrotnie na drugą stronę, by ryba pokryła się marynatą. Go garnka wlej wodę, do połowy wysokości. Gdy woda zacznie się gotować umieść woreczek z rybą. Woreczek powinien zanurzyć się we wrzątku przynajmniej do połowy. Garnek przykryj przykrywką. Rybę gotuj 15 minut. 

Morele umyj i przekrój na połówki. Usuń pestki a miąższ pokrój w kostkę. Owoce umieść w małym rondelku. Możesz wlać łyżkę wody. Dodaj również suszoną pietruszkę (może być również: bazylia, kolendra, lubczyk ogrodowy, kminek). Owoce podsmażaj bez przykrycia do 3 minut. Mają tylko zmięknąć i lekko puścić sok.

Dieta WZW

- Dorsz gotowany jest idealną propozycją na danie główne, które powinno stanowić jeden spośród 5-6 lekkich posiłków w ciągu dnia. 
- W diecie tak przygotowana, nietłusta ryba może się pojawiać bez ograniczeń.
- Dodatkiem do ryby mogą być: biały ryż, makaron pszenny, białe pieczywo.


galaretka

Domowa galaretka wiśniowa

Prosty przepis na pyszną, domową galaretkę wiśniową. Taka galaretka jest idealna dla dzieci oraz osób na wymagającej diecie np. chorych na WZW

- tylko 4 składniki
- naturalny kolor wiśni
- bardzo prosta do zrobienia

Czas przygotowania: 25 minut
Czas tężenia: 6 godzin
Ilość porcji: 6

Składniki:

  • 2 szklanki wiśni - do 400 g
  • 2 szklanki wody
  • 2 płaskie łyżki żelatyny
  • 1 łyżka cukru

Wiśnie umyj. Umieść w garnku (bez drylowania) i dodaj 2 szklanki wody. Gotuj całość 10 minut. Możesz dodatkowo ugniatać wiśnie widelcem w trakcie gotowania. 

Kompot przecedź przez sito do drugiego garnka. Owoce dodatkowo przetrzyj raz jeszcze nad naczyniem z przecedzonym kompotem. Sok (bez pestek i skórek) zagotuj ponownie z łyżką cukru. Zdejmij z palnika i odstaw na 2 minuty. Dodaj żelatynę i mieszaj całość do jej całkowitego rozpuszczenia w kompocie.

Kompot przelej do naczynia lub naczynek, w których ma tężeć galaretka i umieść w lodówce. Galaretka stężeje po 4-6 godzinach.

Dieta WZW
- Domowa galaretka jest idealną propozycją na lekki deser, który może stanowić jeden z 6-6 posiłków spożywanych w ciągu dnia.
- Dodatkiem do galaretki może być jogurt naturalny oraz owoce np. obrane ze skóry i wypestkowane morele czy nektarynki.


pulpety

Pulpety z kurczaka w sosie pomidorowym

Pulpety z kurczaka i cukinii to pyszny obiad, który możesz podać z rożnymi dodatkami. Lekki, pomidorowy sos zachęca do serwowania pulpetów z ryżem, makaronem czy też z kromką świeżego pieczywa :-)

Takie lekkie i mięciutkie pulpety polecam w szczególności dla Dzieci oraz osób na wymagającej diecie np. chorych na WZW

Czas przygotowania: 30 minut
Czas gotowania: 20 minut
Ilość porcji: 6

Składniki:

  • 1 większa pierś z kurczaka
  • 1 średnia cukinia
  • 1 litr wywaru/bulionu warzywnego
  • 4 łyżki mąki pszennej
  • 500 g świeżych pomidorów
  • 2 łyżki mąki ziemniaczanej
  • pół pęczka koperku i oraz szczypiorku
  • płaska łyżeczka soli

Pierś z kurczaka umyj, osusz i oczyść np. z chrząstek. Zmiel w maszynce do mięsa. Cukinię umyj , obierz i zetrzyj na tarce na drobnych oczkach. Do miski z mięsem i startą cukinią dodaj 2 łyżki mąki pszennej, 2 łyżki mąki ziemniaczanej, sól oraz poszatkowany koperek i szczypiorek. Całość dobrze wymieszaj na jednolitą masę. 

Przygotuj sobie szeroki talerz z dwiema łyżkami mąki. Będziesz w niej obtaczać pulpety przed gotowaniem. 

Do dużego i szerokiego garnka wlej 1 litr delikatnego wywaru z rosołu lub bulionu warzywnego. Bulion doprowadź do wrzenia i gotuj chwilę bez przykrywki. Od razu zacznij formować z mięsa duże kule (wielkość mandarynki). Nakładaj porcje łyżką a następnie umieszczaj w talerzu z mąką. Obtocz lekko kulę, weź w ręce i dodatkowo nadal zaokrąglony kształt - masa jest dość elastyczna, by pulpety były miękkie i delikatne.Pulpety układaj w wywarze obok siebie. Najlepiej umieść w nim wszystkie kule. U mnie wyszło 14 sporych pulpetów. 

Po chwili gotowania - cały czas bez przykrywki - możesz lekko przemieścić pulpety, by sprawdzić czy nie przywarły do siebie lub do dna garnka. Dodaj dokładnie obrane ze skórki i posiekane pomidory. Poza sezonem możesz użyć pomidorów z puszki. Lekko zamieszaj całość i gotuj na małej mocy palnika jeszcze przez 10 minut. Łącznie pulpety powinny się gotować około 20 minut. Mniejsze sztuki będą gotowe szybciej.

Dieta WZW
- Pulpety są idealną propozycją na danie główne, które powinno stanowić jeden spośród 5-6 lekkich posiłków w ciągu dnia. 
- W diecie takie pulpety mogą się pojawiać bez ograniczeń.
- Dodatkiem do pulpetów mogą być: biały ryż, makaron pszenny, białe pieczywo.
- Ziołowe dodatki: bazylia, pietruszka, kolendra, lubczyk.


zupa

Delikatna zupa krem z batatów

Cudownie kremowa zupa z batatów!

- tylko kilka składników
- prosta i szybka do zrobienia
- możesz podawać ją z: jogurtem naturalnym, chudym serem kozim, delikatnym twarogiem
- najlepsza dla każdego a w szczególności dla Dzieci oraz osób na wymagającej diecie np. chorych na WZW

Czas przygotowania: 20 minut
Czas gotowania: 40 minut
Ilość porcji: 6-8

Składniki:

  • 1 litr bulionu warzywnego
  • 2 duże bataty - około 1 kg łącznie
  • po pół łyżeczki: pieprz ziołowy, sól, słodka papryka, gałka muszkatołowa, imbir
  • do dekoracji na talerzu: świeży lubczyk oraz jogurt naturalny


Przygotuj w garnku 1 litr wywaru warzywnego. Polecam mój przepis na bulion warzywny. Umyj i obierz bataty. Pokrój na mniejsze kawałki. Im mniejsze będą cząstki, tym szybciej zmiękną i zupa będzie gotowa. Zupa nie powinna gotować się dłużej niż 45 minut (chyba, że dodasz całe ziemniaki :-)

Zupę zdejmij z palnika i zmiksuj na gładki krem. Najlepszy będzie do tego ręczny blender typu żyrafa. Dodaj przyprawy, dobrze wszystko wymieszaj i spróbuj. Zupa może być mniej lub bardziej słodka. Dużo zależy od typu użytych batatów. 

Zupa cudownie smakuje podana z jogurtem naturalnym lub kozim serem.
Ze świeżych ziół polecam: lubczyk ogrodowy, pietruszkę i kolendrę.

Dieta WZW
- Zupa może stanowić jeden z 5-6 posiłków w ciągu dnia. Zamiennikiem do batatów mogą być: gotowana marchew i ziemniaki - w proporcjach pół na pół. 
- Dodatkami do zupy powinny być chude jogurty oraz sery twarogowe i świeże zioła.


koktajl

Koktajl owsiany z malinami

Koktajl owsiany jest idealnym posiłkiem dla zabieganych.

- szybki i prosty w wykonaniu
- składa się z kilku tanich, popularnych w każdym domu składników
- sycący i zdrowy
- na śniadanie i lunch, do pracy i w domu
- najlepszy dla każdego a w szczególności dla Dzieci oraz osób na wymagającej diecie np. chorych na WZW

Czas przygotowania: 25 minut
Ilość porcji: 2

Składniki:

  • pół szklanki płatków owsianych
  • pół szklanki wrzątku
  • 1 szklanka chudego mleka
  • 1 szklanka malin - świeże lub mrożone
  • łyżeczka jasnego miodu


Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Z przepisu otrzymasz 2 porcje gęstego koktajlu, po 250 ml każda.


Pół szklanki płatków owsianych zalej wrzątkiem. Przykryj talerzykiem i odstaw na 10-20 minut do napęcznienia. Osoby na diecie bezglutenowej wybierają płatki bezglutenowe.

W tym czasie w małym rondelku umieść maliny. Podgrzewaj kilka minut, aż owoce puszczą sok. Po chwili przetrzyj owoce przez sitko do małej miseczki. Pestki wyrzuć.

Papkę owsianą przełóż do większego naczynia, w których planujesz wszystko razem zmiksować. Dodaj gęsty sok z malin, mleko oraz miód. Miksuj całość przy pomocy ręcznego blendera, bądź blendera z kielichem. Przelewaj do szklanek, bidonów.. Podawaj od razu, bądź do 12 godzin przechowując koktajl w lodówce.

Jeśli koktajl jest dla Ciebie za gęsty - dolej więcej mleka.
Jeśli jest mało słodki - dodaj więcej miodu (nie zalecam chorym na WZW)

Co zamiast mleka?
Możesz też użyć lekkiego jogurtu lub kefiru. Zwróć jednak uwagę na to, by nie były one kwaśne. Są też znacznie gęstsze niż mleko, więc należy ich dodać więcej i kontrolować gęstość koktajlu. Prawdopodobnie otrzymasz więcej porcji. Możesz wówczas dodać więcej miodu.

Inne owoce?
Do tego koktajlu możesz też użyć świeżych lub rozmrożonych truskawek. Te wystarczy już tylko zmiksować blenderem. Pyszne będą również zblendowane, dojrzałe morele i banany bez skórki oraz pulpa z mango. Proporcje zachowaj takie same.

Dieta WZW
- Koktajl powinien stanowić jeden pierwszych dwóch spośród 5-6 posiłków w ciągu dnia. 
- W diecie może się on pojawić cyklicznie nawet co 2 dni.
- Nie dosładzaj koktajlu


omlet

Perfekcyjny omlet

Omlet jest posiłkiem idealnym.

- możesz dobrać do niego ulubione dodatki, takie jak owoce jagodowe, chude jogurty..
- składa się z kilku tanich, popularnych w każdym domu składników
- szybki i prosty w wykonaniu
- najlepszy dla każdego a w szczególności dla Dzieci oraz osób na wymagającej diecie np. chorych na WZW

Czas przygotowania: 20 minut
Czas pieczenia: 10 minut
Ilość porcji: 2

Składniki:

  • 4 średnie jajka
  • 4 czubate łyżki mąki pszennej
  • 1 łyżeczka cukru


Z podanych składników wyjdą 2 duże omlety, czyli posiłek na dwóch osób.

Jajka powinny mieć temperaturę pomieszczenia (nie bezpośrednio z lodówki).
Do "upieczenia" omleta na patelni potrzebujesz tylko odrobiny delikatnego oleju roślinnego.  Jeśli masz taką możliwość najlepiej używać patelni do pieczenia bez tłuszczu (z nieprzywierającą powłoką).

Odmierz mąkę i umieść w małej misce. Przygotuj również odrobinę cukru, olej i patelnię. Ważne, by wszystko mieć "pod ręką".

Jajka umyj, osusz. Bardzo ostrożnie i dokładnie oddziel żółtka od białek. Żółtka umieść w małej miseczce. Białka umieść w szklanej, dużej misce. Do zrobienia omleta używaj jak najświeższych i najlepszych jajek z symbolem 1 lub 0. 

Zacznij nagrzewać patelnię. Ustaw średnią moc, by patelnie dobrze i "równo" się nagrzała. Wysmaruj ją od wewnątrz odrobiną oleju roślinnego lub oliwą. Możesz to zrobić nawet ręcznikiem papierowym nasączonym odrobiną oliwą. Ilość tłuszczu ma być symboliczna, tylko po to by omlet nie przykleił się do patelni. 

Białka ubijaj kilka minut na sztywno (najlepiej przy pomocy miksera). Nie za długo, by nie przebić pęcherzyków powietrza. Już po 1-2 minutach możesz dodać małą łyżeczkę cukru. Ciągle miksując piankę na najwyższych obrotach dodaj żółtka i dalej miksuj jeszcze kilka sekund. 

Obroty miksera zmniejsz do minimum (lub użyj szpatułki). Dodaj mąkę do sztywnej piany jajecznej. Zamieszaj całość dokładnie, ale nie za długo, tylko do połączenia składników.

Na patelnię wyłóż część sztywnej masy. Zmniejsz moc i czekaj nawet 4 minuty, aż omlet "upiecze się" z jednej strony. Przy pomocy łapki delikatnie przewróć go na drugą stronę. Po dwóch minutach możesz go zdjąć z patelni. Odłóż go na kratkę, by ostygł. Upiecz drugą sztukę.

Jako delikatny dodatek do omletów polecam chudy jogurt naturalny oraz sok z owoców jagodowych jak np. maliny, truskawki czy jagody leśne.

Jak szybko zrobić gęsty sok z owoców?
Garść umytych owoców (w razie potrzeby usuń ogonki lub szypułki) umieść w małym rondelku i podgrzewaj kilka minut, aż owoce puszczą sok. Po chwili przetrzyj owoce przez sitko do naczynia. Skórki, pestki.. wyrzuć. Sokiem zaś polej omlet.

Dieta WZW
- Omlet powinien stanowić jeden z 5-6 posiłków w ciągu dnia. W diecie może się on pojawić nie częściej niż raz na tydzień.
- Omlet powinien być jednym z pierwszych posiłków spożytych w ciągu dnia.
- Dodatkami do omletu powinny być chude jogurty, niesłodzone soki owoców leśnych oraz kawa zbożowa lub herbaty ziołowe.