Kolejki do terapii bezinterferonowej dla chorych na przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu C maleją. Z miesiąca na miesiąc czas oczekiwania na rozpoczęcie leczenia jest coraz krótszy. W tym momencie w wielu ośrodkach można je zacząć praktycznie z dnia na dzień. Taka sytuacja jest w ponad 30 z 82 placówek na terenie całego kraju. Najwięcej z nich znajduje się w województwach: podkarpackim, śląskim i mazowieckim.

Pamiętaj!

W Polsce nie ma rejonizacji leczenia. Oznacza to, że szpital nie może odmówić pacjentowi pomocy argumentując to miejscem zamieszkania. O ile dysponuje wolnymi miejscami, ma obowiązek przyjąć chorego. Dobrze jest również pamiętać o tym, że nowoczesne terapie leczące WZW C są refundowane, co oznacza, że pacjent nie ponosi za nie kosztów.

Bezpośrednio na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia można sprawdzić, w których placówkach czas oczekiwania jest najkrótszy.

Jak to zrobić?

Wystarczy wejść na stronę: https://terminyleczenia.nfz.gov.pl/ i w polu „Jakiego świadczenia szukasz?” wpisać: „Leczenie przewlekłego Wirusowego Zapalenia Wątroby typu C terapią bezinterferonową”.

Możesz sprawdzić okres oczekiwania na terapię dla przypadków pilnych bądź przypadków stabilnych.

Na tej stronie sprawdzisz jaki jest czas oczekiwania nie tylko na terapię przeciwwirusową na WZW C ale również na każde inne świadczenie typu terapia, operacja czy konsultacja w poradni na terenie całej Polski.