13 czerwca 2014 r. państwa członkowskie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na 67 sesji Światowego Zgromadzenia Zdrowia po raz kolejny skupiły uwagę na globalnym problemie jakim jest wirusowe zapalenie wątroby.

WHO przyjęło kolejną rezolucję (wcześniejsza została przyjęta w 2010 r.) na temat problemu wirusowego zapalenia wątroby – na rzecz pacjentów cierpiących na WZW. Rezolucja zawiera 16 punktów adresowanych do państw członkowskich WHO, w których wzywa się je do wzmożonych działań w celu poprawy powszechnego dostępu do profilaktyki, diagnostyki i leczenia zapalenia wątroby oraz  prosi państwa członkowskie do opracowania kompleksowych krajowych strategii w tym zakresie.

Aby dowiedzieć się więcej na ten temat można odwiedzić strony:

http://www.who.int/mediacentre/news/releases/2014/viral-hepatitis/en/
http://apps.who.int/gb/ebwha/pdf_files/WHA67/A67_R6-en.pdf?ua=1
http://www.who.int/hiv/mediacentre/news/2014wharesolution_hepatitis/en/

Z uwagi na to, iż polski rząd jest również jednym z odbiorców tej rezolucji – członkowie Koalicji Hepatologicznej w ślad za organizacjami pacjenckimi innych krajów postanowili wystosować list do Ministra Zdrowia Bartosza Arłukowicza, wskazując trzy punkty rezolucji, które w szczególny sposób odnoszą się do sytuacji w naszym kraju. Zdaniem Koalicji Hepatologicznej w Polsce brakuje systemowych działań w postaci Narodowego Programu Zapobiegania i Zwalczania WZW. Problemem jest zbyt niska wykrywalność zakażeń (15%), bardzo niska świadomość w zakresie dróg szerzenia się wirusów oraz ograniczony dostęp do nowoczesnych terapii.
Światowa Organizacja Zdrowia przypomina, iż wirusowe zapalenie wątroby - grupa chorób zakaźnych znanych jako zapalenie wątroby typu A, B, C, D i E - dotyka milionów ludzi na całym świecie. WZW wywołuje  ostre i przewlekłe choroby wątroby, zabijając blisko 1,4 mln osób rocznie.