12 000 mysłowiczan zostanie zbadanych pod kątem wirusowego zapalenia wątroby typu C

Mysłowice biorą udział w unikatowej na skalę Europy akcji, dzięki której w lokalnych przychodniach przebadanych zostanie ponad 12 000 mysłowiczan pod kątem nosicielstwa wirusa HCV odpowiedzialnego za wirusowe zapalenie wątroby typu C. Badania już się rozpoczęły i potrwają do końca tego roku. Głównym realizatorem akcji jest Fundacja Gwiazda Nadziei.

HCV to groźny wirus wywołujący wirusowe zapalenie wątroby, którego następstwem może być marskość i nowotwór tego narządu. Większość zakażonych osób nie zdaje sobie sprawy ze swojej choroby, gdyż zakażenie przez wiele lat zazwyczaj przebiega bezobjawowo. Celem akcji jest nie tylko udostępnienie darmowego badania, którego nie może zlecić lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, ale równie uzyskanie odpowiedzi na pytanie: Ilu mieszkańców średnio uprzemysłowionego miasta aglomeracji śląskiej może być zakażonych wirusem HCV, oraz jakich sytuacjach doszło do zakażenia..

- Badania w kierunku zakażeń HCV to kolejna akcja zdrowotna, którą realizujemy na terenie miasta. Do tej pory prowadziliśmy bezpłatne szczepienia przeciwko grypie dla seniorów oraz szczepienia przeciwko wirusowi wywołującemu m.in. raka szyjki macicy. Wielkie podziękowania należą się tu przede wszystkim przychodniom, które zdecydowały się wziąć udział w projekcie, bez nich udział Mysłowic w akcji nie byłby możliwy – podkreśla Edward Lasok, prezydent Mysłowic.

Pacjenci, którzy wezmą udział w badaniu, wybrani zostaną losowo podczas wizyty w swojej przychodni. W Polsce jak dotąd nikt nie podjął się próby zorganizowania tak dużego badania epidemiologicznego.

Akcja realizowana jest pod patronatem Śląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego oraz Prezydenta Miasta Mysłowice. Włączyły się do niej: NZOZ „Familia-Med”, NZOZ „Gamża”, NZOZ „Euromed-POZ”, NZOZ „Czwórka”, NZOZ „Zdrowie”, Zespół Gabinetów Specjalistycznych „Mini-Klinika”, NZOZ „Aurora”.

W tych poradniach można w Mysłowicach wykonać bezpłatne badanie:

NZOZ ID CLINIC          ul. Janowska 19

NZOZ ZDROWIE          ul. Różyckiego 2c

NZOZ CZWÓRKA        ul. Wyspiańskiego 19

NZOZ AURORA           ul. Szopena 26

NZOZ EURO-MED       ul. Bernarda Świerczyny 1

MINI-KLINIKA              ul. Gen. Ziętka 74

NZOZ FAMILIA-MED    ul. Gen. Ziętka 61 c

NZOZ GAMŻA              ul. M. Reja 18B

MCZ Sp. z o.o.             ul. Mikołowska 1

Mysłowice wolne od HCV (ulotka)